Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut Kredisinde Vadeyi Kısaltmak Avantaj Sağlar

Faizlerin yüksek olduğu dönemde konut kredisi kullananlar, yüksek faizle taksit ödemeye devam ediyor. Bu durumdaki kişilerin aklına hemen bankaya koşup, faiz indirimi talep etmek geliyor. Ancak, yüksek faizli kredi borcuna karşı yapılabilecek işlem bununla sınırla değil. Kredi borcuna refinansman yaptırmak isteyenlerin önünde 3 seçenek bulunuyor.

Milliyet Gazetesi
Konut Kredisinde Vadeyi Kısaltmak Avantaj Sağlar

Faizlerin yüksek olduğu dönemde konut kredisi kullananlar, yüksek faizle taksit ödemeye devam ediyor. Bu durumdaki kişilerin aklına hemen bankaya koşup, faiz indirimi talep etmek geliyor. Ancak, yüksek faizli kredi borcuna karşı yapılabilecek işlem bununla sınırla değil. Kredi borcuna refinansman yaptırmak isteyenlerin önünde 3 seçenek bulunuyor. En çok bilinen ve en çok talep edilen yöntem faiz indirimi... Yüksek faizli kredinin sadece faizini indirtmek, ödemesi devam eden kişiye çok önemli avantaj sağlıyor. Hem taksit miktarı azalıyor, hem de geri ödenecek toplam paradan önemli ölçüde tasarruf imkânı sağlanıyor.

Vadeyi kısaltabilirsiniz

Faiz indiriminin yanı sıra ikinci bir seçenek ise vade kısaltmak... Yüksek faizle kredisini ödemeye devam eden kişi, eğer gelirinde bir eksilme olmamışsa aynı taksit miktarını ödemeye devam ederek kredi vadesini de kısaltabilir. Bu yöntem sayesinde hem toplam geri ödeme miktarı azalıyor, hem de ipotek borcundan daha kısa zamanda kurtulmak mümkün oluyor.

Refinansmanda bir başka seçenek ise kredinin vadesinin uzatılması. Bu yöntemde de vade uzatılarak taksit miktarını yarı yarıya düşürmek mümkün. Üstelik bu yöntemde kredi faizinin ille de yüksek olması gerekmiyor. Kredi düşük bir faiz oranında olsa dahi, kredi borçlusu taksit miktarını azaltarak elini rahatlatmak amacıyla vadesini uzatması için bankaya başvurabilir. Ancak bu yöntemde toplam geri ödeme miktarı biraz artıyor.

1. seçenek: Faiz indir, taksit rahatlat
 
Mevcut kredi bilgileri
Kredi tutarı 100.000 TL
Açılış faiz oranı % 1.39
Vadesi (yıl) 10
Aylık taksit tutarı 1.718 TL
 
Kalan vade (yıl) 9
Kalan anapara 95.752 TL
 
Refinansman masrafları
Erken ödeme ücreti (% 2) 1.915 TL
Yeni kredi dosya masrafı 1.000 TL
Ekspertiz ve diğer giderler 500 TL
Toplam 3.415 TL
 
Refinansman faiz oranı % 1.09
Refinansman vadesi (yıl) 9
Yeni aylık taksit tutarı 1.513 TL
Aylık taksit farkı 205 TL
Masrafları karşılama süresi (ay) 16.7
 

10 yıllık vadede, % 1.39 faizle 100 bin lira kredi kullanan bir kişi ayda 1718 lira taksit ödüyor. Kişinin borcu 9 yıl vade, % 1.09 faizle yeniden yapılandırılıyor ve aylık taksiti 1513 lira oluyor. Ayda 205 lira kazancı olan bu kişi 3 bin 415 liralık masrafı da 16 ayda amorti ederek kazançlı çıkıyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4
http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredisinde-vadeyi-kisaltmak-avantaj-saglar_73317.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!