Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut Kredisinde ‘Yüksek Faizimi Düşür’ Pazarlığı

Bankaların konut kredi faizlerini yüzde 1.3’lere çekmesi, geçtiğimiz yıl yüzde 2.5’larla kredi kullananları harekete geçirdi.

Hürriyet-Emlakankaların konut kredi faizlerini yüzde 1.3’lere çekmesi, geçtiğimiz yıl yüzde 2.5’larla kredi kullananları harekete geçirdi. Yüksek faizle kredi kullanan yaklaşık 15 bin kişinin bir kısmı nakit bularak kredi borcunu kapatırken, bir kısmı ise bankaların kapısını aşındırarak ‘faiz düşürme pazarlığı’ yapıyor. Bazı bankalar bu konuda insiyatiflerini kullanarak, müşterileriyle bir orta nokta bulmaya çalışırken, bazıları da faiz indirimine yanaşmıyor.

Bankaların konut kredilerinde haziran ayında faiz oranlarını 1.30 seviyesine kadar düşürmesi kredi kullanan tüketiciyi harekete geçirdi. Yaklaşık 1.5 yıl önce yüzde 2.50-2.00 seviyesinden yüksek faiz oranı ile konut kredisi kullanan tüketiciler şimdilerde kredi aldıkları bankaların şubelerini aşındırmaya başladı. Tüketiciler ‘faiz oranında düşüş’ talebiyle bankalara başvurarak ödeme planlarının yeniden yapılandırılmasını istiyor. BU istek karşısında bir çok banka müşterisinin talebini geri çevirmeden, kimi zaman zararına kredi faiz oranını düşürüyor ve müşterinin yüksek faizle kullandığı krediyi daha düşük bir faizle yapılandırarak yeni bir ödeme planı çıkarıyor.

TÜKETİCİ ARAYIŞTA

2004 yılında faiz oranları 2.50-2.00 seviyesindeyken yaklaşık 15 bin kişi konut kredisi kullandığı belirtiliyor. Ancak 2005 yılı başından itibaren konut kredisi faiz oranlarındaki hızlı düşüş, yüksek faiz oranları ile kredi kullanan tüketicileri harekete geçirdi. Bu süreçte konut kredisi kullanan kimi tüketiciler çevresinden nakit yaratarak yüksek faizli kredisini kapattı ve yeniden düşük faizli kredi kullandı. Ancak nakit yaratamayan kesim ise bankaların şubelerini aşındırmaya devam ediyor.
Tüketicinin isteği ortada ‘daha düşük faizle kredim yeniden yapılandırılsın’. Bankalar 2.50-2.00 seviyesinden konut kredisi kullanan tüketicinin kredi faiz oranını şu anda uygulanmakta olan ortalama 1.35 oranına çekemese en azından 1.70-1.50 seviyelerine kadar düşürebiliyor.

BANKA DEĞERLENDİRİYOR

Yüksek faiz oranı ile konut kredisi kullanmış olan tüketicilerin bu isteği kimi bankalarca karşılanıyor. Teknik olarak sistem şöyle işliyor: 2.50 seviyesinden konut kredisi kullanan tüketici kredi kullandığı banka şubesine başvuruda bulunuyor. Şube, tüketicinin bu isteğini, bankanın bireysel krediler bölümüne ulaştırıyor. Banka, müşterisinin talebi doğrultusunda bir inceleme süreci başlatıyor. İnceleme sürecinde müşterinin kullandığı kredi miktarı, krediyi kullandığı tarihten itibaren ödeme düzeni gibi bir dizi istihbarat çalışması yapılıyor.

İSTİHBARAT YAPILIYOR

Bu istihbarat çalışması sonrasında sıra bankanın kendi maliyetini hesaplamasına geliyor. Çünkü bankanın müşteriye 2.50 seviyesinden kredi kullanırken yaptığı fonlamasında bir maliyet bulunuyor. Banka bu maliyeti hangi faiz oranı ile karşılayabileceğini hesapladıktan sonra müşteriye 2.50 faiz oranının hangi seviyeye düşürebileceğini söylüyor. Genelde 2.50-2.00 seviyeleri 1.90-1.70’e kadar çekilebiliyor.

BANKANIN İNSİYATİFİNDE

Bu hesaplama ve faiz oranını belirleme tamamen bankanın insiyatifinde bulunuyor. Banka müşterisiyle ilgili olarak tüm incelemeler sonucuna göre bazı durumlarda maliyet zararına bile katlanabiliyor. Bir bankacı, “Bazı müşterilerde uygulama değişebiliyor. Müşterinin banka ile ilişkisine göre de değerlendirme yapılabiliyor. Banka insiyatifini kullanarak faiz oranlarını olabildiğince aşağı çekiyor. Böylece müşterinin banka ile olan ilişkisinin devamlılığı sağlanıyor.” diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-kredisinde-yuksek-faizimi-dusur-pazarligi_32663.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!