Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut Müsteşarlığı Kaldırılıyor

Konut Müsteşarlığı'nın kaldırılarak, bazı görevlerinin Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na (TOKİ), kadrolarının da Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na

Hürriyetb>Konut Müsteşarlığı'nın kaldırılarak, bazı görevlerinin Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na (TOKİ), kadrolarının da Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na devrini öngören yasatasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.


Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü'nün bağlı olduğu Bakan ve Maliye Bakanı'nın müşterek teklifi ve Başbakan'ın onayı ile belirlenen Hazine'ye ait arsa ve arazilerin mülkiyetinin Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü'ne veya talebi halinde TOKİ'ye devredilmesini düzenleyen yasa, 28 Haziran 2001 tarihinde çıkarılan yasayla kurulan Konut Müsteşarlığı, Konut Yüksek Kurulu ile Konut Koordinasyon Kurulu'nun kaldırılmasını öngörüyor.

Toplu Konut Kanunu'nda da bazı değişiklikler de yapan yasa, Toplu Konut İdaresi'ne ferdi ve toplu konut kredisi vermesinin yanı sıra köylerde modern konutlar yapımına, gecekondu alanlarının dönüşümüne, tarihi doku ve yöresel mimarinin korunmasına yönelik projeleri kredilendirme ve kredilerde sübvansiyon yapma yetkisi getiriyor.

TOKİ, afet meydana gelen yerlerde de gerek görüldüğü takdirde konut ve sosyal donatıları, altyapılarıyla birlikte inşa ve teşvik edebilecek ya da destekleyebilecek.

TOKİ'YE ŞİRKET KURMA HAKKI

TOKİ, ayrıca konut sektörüyle ilgili şirketler kurabilecek veya kurulu şirketlere ortak olabilecek; kaynak sağlamak amacıyla kar amaçlı projeler uygulayabilecek; yurtiçi ve yurtdışında doğrudan ve iştirakleri aracılığıyla proje geliştirebilecek, konut, altyapı ve sosyal donatı uygulamaları yapacak ya da yaptıracak.

TOKİ'nin yürüteceği projelerin uygulandığı yerlerde merkezden personel görevlendirilebilecek.

KADROLAR BAKANLIĞA

Kaldırılması öngörülen Konut Müsteşarlığı'na ihdas edilen 91 kişilik kadro ise Bayındırlık ve İskan Bakanlığı merkez teşkilatına aktarılacak.

Konut Müsteşarlığı'ndaki müsteşar, müsteşar yardımcısı, teftiş kurulu başkanı, araştırma planlama ve koordinasyon daire başkanı, birinci hukuk müşaviri ve daire başkanı unvanlı kadrolarındaki personelin görevleri yeni düzenlemenin yayımı tarihinde sona erecek. Bu unvanlı kadrolardaki personel en geç bir yıl içinde Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda durumlarına uygun görevlere atanacak; bu işlem yapılıncaya kadar özlük hakları korunacak. Bu kadrolardaki personel atamaları yapılıncaya kadar ihtiyaç duyulan işlerde görevlendirilebilecek.

Birleşimi yöneten Başkanvekili Sadık Yakut tasarının yasalaşmasının ardından oturumu, saat 13.00'de toplanmak üzere kapattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-mustesarligi-kaldiriliyor_5222.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!