Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konut Satışları Durdu, Takaslar Başladı!

Son dönemde çekini ödeyemeyen gayrimenkulcüler, borçlu olduğu firmaya daire öneriyor. Alacaklı sıkışmışsa daireyi alıp bu kez kendi borçlarına karşı başkalarına aktarıyor

yapi.com.tr
Konut Satışları Durdu, Takaslar Başladı!

Yeniçağ'ın haberine göre, son dönemde nakit sıkışıklığı ve genel piyasa koşulları takas ve bartcrı öne çıkarmaya başladı. Öncelikle gayrimenkul şirketlerinde görülen 'vadesi gelen çekin karşılığını ödemek yerine konut verme' teklifi piyasanın daralmasıyla birlikte başka sektörlere de yayıldı. Gayrimenkul piyasasında talebin yavaşlaması buna neden olarak gösterilirken, buradaki yavaşlamanın diğer sektörleri de tetiklediği savunuluyor. Barter firmaları da son dönemde etkinliğini artırıyor. Toplam 4 bin aktif firmayla çalışan bir barter firması eatering firmasından aldığı yemek hizmetiyle başlattığı bir ticaret ağında 4 aşamadan geçilip, eatering firmasına ödemeyi konut olarak yapıyor.

Talep daraldı

İlhan Trading kurucusu Rahmi Çuhacı, gayrimenkul şirketlerinin malzemeleri vadeli aldıklarını kaydetti. Şirketlerin yaptıkları konut satışından sonra elde ettikleri kazancı hemen yeni bir arsa ve projeye aktardıklarını söyleyen Çuhacı, "Vadenin günü gelip, çekleri ödemeleri gerektiğinde, 'Siz çeki bozdurmayın, size arsa verelim'teklifiyle geliyorlar. En büyük vadeler betonda oluyor" dedi. Çeklerin bozdurulmasını istememe sebebini, gayrimenkul piyasasında talebin daralmış olmasına bağlayan Çuhacı, şirketlerde nakdin de çok sınırlı olduğunu savundu.

Stok oluştu

Gayrimenkulcülerin elinde büyük bir stokun oluştuğunu ifade eden Çuhacı, şöyle devam etti: "Gayrimenkulcüler şimdi, aldığımız betonun parasını ödemeyelim, 10 tane daire verelim diyorlar. Mesela borcu 5 trilyon fakat dairelerin ederi 10 trilyon. Kalan 5 trilyonluk kısım için de beton talep ediyorlar. Betoncular gayrimenkulcü ya da emlakçı değil. Onlar da aldıkları parayla çimento şirketine ödeme yapıyor. Gayrimenkulcüler bu ödeme yöntemine herkesi alıştırmışlar. Diğer sektörlerde ödemelerini böyle yapıyorlar. Şimdi çimentocuyu da alıştırmak istiyorlar ama bu olmaz. Çimcntocu kömür için gidip para ödüyor. Oradaki adama daire veremez. Mozambik'ten kömür alıyorlar. Oradaki şirkete sana daire verelim diyemezler ki. Böyle bir kısır döngü var sektörde." İstanbul Sanayi Odası (ISO) Hazır Beton, Beton Ürünleri, Toprak ve Mermer Sanayii Meslek Komitesi Meclis Üyesi Adem Genç de gayrimenkulcülerin son dönemde "Piyasa sıkıştı. Ödeme yapamıyoruz, konut verelim" teklill erinin arttığını kaydetti. Beton firmalarının da bu daireleri alınca satamadığını anlatan Genç, bugün parasını kurtarma ihtimali olmadığını düşünenlerin zoraki olarak konutu kabul ettiklerini bildirdi. Sonra betoncuların da nakite sıkışabildiğim ifade eden Genç, dairenin betoncudan çimentocuya geçtiğinin altını çizdi.

Ödemeler evle yapılıyor

İSO Yönetim Kurulu Üyesi ve URTİM'in sahibi Serdar Urfalılar da son 2- 3 yıldır giderek artan şekilde konutla ödemelerin yapıldığını ifade etti. Eskiden anlaşmalarla ticaretin bu şekilde döndürüldüğünü kaydeden Urfalılar, şimdilerde ise daha çok küçük firmaların zorlukları nedeniyle ödemelerini konutla yaptıklarını söyledi. İstanbul'da faaliyet gösteren ve gayrimenkul şirketlerine malzeme sağlayan bir firma da işlerin bartera döndüğünü belirtti. 'Barterla mal veriyorum desem, mal yetiştiremem' diyen şirket temsilcisi, buna rağmen ticaret organizasyonunun barter firmaları üstünden yürüdüğünü anlattı. Aynı yetkili "Gayrimenkulcüler, konutu barter firmasına veriyor. Bu firma gelip bizden parasıyla malı alıp, gayrimenkulcüye veriyor. Ticaret bu şekilde yürüyor" diye konuştu. Ticaret tüm sektörlerde takas sistemiyle işliyor. Bugün portföyünde 4 bin aktif firma olan Garanti Barter'ın Genel Müdürü Birbey Ergün, her sektörlerde barterın arttığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konut-satislari-durdu-takaslar-basladi_153490.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!