Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Konuta Avusturya Modeli Gelsin Gelir Vergisinden Mahsuplaşılsın'

Konutlara getirilen KDV indiriminin süresinin uzatılmadığını hatırlatan Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, bunun zaten sektöre bir katkı getirmediğini belirtti. KDV indiriminin düşük gelirli kesim için üretilen konutlarda uygulanmadığını, lüks konutlarda olduğunu belirten Okyay, “Onun yerine mesela konut edinmeyle ilgili

Radikal Gazetesi
'Konuta Avusturya Modeli Gelsin Gelir Vergisinden Mahsuplaşılsın'

Konutlara getirilen KDV indiriminin süresinin uzatılmadığını hatırlatan Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, bunun zaten sektöre bir katkı getirmediğini belirtti. KDV indiriminin düşük gelirli kesim için üretilen konutlarda uygulanmadığını, lüks konutlarda olduğunu belirten Okyay, “Onun yerine mesela konut edinmeyle ilgili Avrupa’da yapılan gelir vergisinden mahsup gibi yöntemler yapılsa iyi olur” dedi.

Düşüşün nedeni inşaat

Okyay şöyle devam etti: “Örneğin Avusturya’da böyle bir uygulama var. Bu tarz politikalar daha iyi olurdu. Şu anda bizdeki politika TOKİ tarafından düşük gelir kesimi için konut üretmek ama bunun sahiplenilmesi konusunda bir takım finansal aksaklıklar var. Mortgage çalışmadı. Zaten faizler inmediği için de kabul görmedi. Bu yüzden bence farklı uygulamaları incelemekte fayda var.”

Dr. İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı’nın (KSV) Kayseri’de başlattığı sosyal sorumluluk projesi töreninin ardından gazetecilerle sohbet eden Okyay, seramik sektörünün krizden en çok etkilenen sektörlerden birinin olmasının nedeni olarak inşaat sektörünün de krizden etkilenmesini gösterdi. “Türkiye’ye karma politikalar lazım’ diyen Okyay şunları söyledi:

“Sanayi Bakanlığı’nın, bir anlamda Ar-Ge Bakanlığı’na dönüşmesi lazım. Klasik yaptığı hizmetler zaten asli görevi. Sicil memurluğu gibi bir şey. Bunun ötesinde sanayinin önünü açacak, dünyada hangi ülkeler nerede nasıl rekabet ediyor bunu tespit edecek politikalar üretmesi ve yönlendirmesi gerekiyor. Dolayısıyla biz bu konuda sanayi bakanlığının vizyon oluşturmasını istiyoruz. Son zamanlarda Ar-Ge’ye ve inovasyona yönelik tedbirler, önlemler var.
Bence, bu hükümetin yaptığı en iyi şeylerden bir tanesi... Bu güne kadar hiçbir zaman bu kadar kaynak ayrılmamıştı, bu kadar da mekanizma üretilmemişti. Bence son derecede başarılı. Türkiye’nin de çıkışı burada... Bunlar topyekûn ve birbiriyle ilintili şeyler.”

Irak’a AB gibi satılmaz

“Ekonominin çok başlı olmaması, bir yerden idare edilmesi gerekiyor” diyen Okyay şöyle devam etti: “Şu anda bir kopukluk var. Çalışanla ilgili de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da Milli Eğitim Bakanlığı da insan kaynağını sağlıyor. Burada da birbiriyle çok örtüşen politikalar üretilmesi lazım. Daha bütünsel bir yaklaşım gerekiyor. Bunu herkes talep ediyor. Tabii bunu yapabilmek de kolay değil. Devletin yapısını biliyoruz ama bunu yapabilirsek firmaların önü açılır ve krizlere daha bağışıklı hale geliriz.”

Zeynep Bodur Okyay, komşu ülkelerin yakın olması dolayısıyla hedeflerinde olduğunu belirterek, “Ancak Irak’ın durumu belli... Her ne kadar ürün satılsa da AB gibi düzenli bir satış yapamazsınız. Ülkenin içindeki siyasi durumdan dolayı bir düzen yok” dedi. Afrika pazarına değinen Okyay, firmaların o bölgeye mal yığdığını ve kalitesiz ürünlerin de olduğunu vurgulayarak, “Türkiye’de ürünlere yatırım yapmak gerekli. Firmalar bilinirlik ve kalıcılık nedeniyle Türkiye’de avantajlı. Türk firmaları bu avantaj nedeniyle yurt dışına da ortalama fiyatın üzerinde satış yapabiliyor. İspanya ve İtalya ile değerlendirirsek de İtalyanın ‘Made in Italy’e yaptığı yatırım yıllardır var. Türk firmaları çok çalışıyor ancak bu çalışmaların ülke imajını yükseltecek nitelikte olması önemli” dedi.

Müneccim olmak lazım

“Krizin ne zaman biteceği konusunda bir şey söylemek için müneccim olmak lazım” diye konuşan Okyay, bu durumun genel olarak dünya ekonomisinin sağlığı ile ilgili olduğunu belirtti. Okyay, krizin dibinin göründüğünü bilebilmenin çok zor olduğunu belirtip şöyle dedi: “Küresel ekonomik krizden çıkış, Türkiye gibi dinamik ve gelişen ülkeler sayesinde olacak. Bu yüzden bizim çok dik durabilmemiz ve performansımızı yükseltmemiz lazım. Bununla ilgili alınan son önlemler de çok yapıcı” diye konuştu. Zeynep Bodur Okyay, daha önce sanayicinin ve reel sektörün öneminin çok fazla bilinmediğini, hükümetin de bu konuyu yeterince dile getirmediğini ve kendilerini üvey evlat gibi hissedip üzüldüklerini belirtti.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/konuta-avusturya-modeli-gelsin-gelir-vergisinden-mahsuplasilsin_70403.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!