Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konutlarda, Sanayiden Fazla Enerji Harcıyoruz

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği – VERİMDER iklim değişikliği, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik konularını ele aldığı Anadolu Buluşmaları toplantılarının 35.’sini Kocaeli’de gerçekleştirdi.

yapi.com.tr
Konutlarda, Sanayiden Fazla Enerji Harcıyoruz

Enerji verimliliği alanında vatandaşları bilgilendirmek ve bu alanda güçlü bir farkındalık oluşturmak hedefiyle başlattığı Anadolu Buluşmaları toplantılarının 35.’sini Kocaeli’de gerçekleştiren Yapılarda Enerji Verimliliği DerneğiVERİMDER, Kocaelililerin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Bugüne kadar binlerce kişiye enerji verimliliği hakkında bilgiler veren VERİMDER, Kocaeli toplantısını kamu kurumları, bürokrasi, üniversiteler, medya, inşaat-enerji sektörleri ve kanaat önderlerinin katılımıyla gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasını Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar’ın gerçekleştirdiği toplantıda, Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği VERİMDER Başkanı Çağdaş Korkmaz, Ekonomi Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar ve ReDis Innovation kurucusu ve Ekonomi Gazetesi Yazarı Selin Arslanhan enerji verimliliğinin önemine dikkat çeken konuşmasını gerçekleştirdi.

Yalıtım sayesinde ciddi anlamda faturanın düşmesi söz konusu
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Ekonomi Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar "En ucuz enerji kullanmadığımız enerji. Yalıtım sayesinde ciddi anlamda faturanın düşmesi söz konusu. Özellikle binalarda temelde doğru yalıtım malzemeleri kullanıldığında binalarda korozyonu önlüyor. O da binaların depreme karşı dayanıklılığını sağlıyor.” şeklinde konuştu.

Enerjimizi konutlarda, sanayiden daha fazla tüketiyoruz!
Enerjinin sanılanın aksine son yıllarda enerjiyi daha fazla sanayide değil konutlarda tüketildiğini belirten VERİMDER Dernek Başkanı Çağdaş Korkmaz, "Enerjiyi ağırlıklı olarak sanayi, konutlar ve ulaşımda harcıyoruz. Ama sanılanın aksine son yıllarda enerjiyi daha fazla sanayide değil konutlarda tüketiyoruz. Bu anlamda da özellikle konutlarımızda yüzde 80 oranında ısıtma ve soğutma amaçlı enerjiler tüketiyoruz. Binayı suya ve neme karşı yalıtımla korumak inşa ettiğiniz binalarında daha uzun yıllar ayakta kalmasının anahtarıdır. Depreme karşı dayanılır bina inşa edecekseniz mutlaka su yalıtımı ve ısı yalıtımını yapmanız gerekiyor. Enerjiyi sanılanın aksine son yıllarda sanayide değil, konutlarda harcanmasıyla, evlerde yalıtım zorunluluk haline geldi. Konutlarda yüzde 80 oranında ısıtma ve soğutma amacıyla tüketilen enerjilerle faturalarda artış meydana geliyor. Ayrıca binaların suya ve neme karşı korumak, daha fazla ayakta kalmasını sağlamak için de yalıtım vazgeçilmez oldu." dedi.

Isı yalıtımı ile 32 milyon tonun üzerinde sera gazı salınımını engelledik
Dünyanın merkezinde iklim krizi ve sürdürülebilirlik konuları olduğunu söyleyen Nippon Paint Dalmaçyalı Yalıtım Grubu Marka Müdürü Özmert Baysaling, "Enerjiyi en verimli kullanmanın yolunun başı ısı yalıtımı geliyor. 20 yılı aşkın zamandır tüketicileri bilinçlendirmek için birçok çalışma yürütüyoruz. Yaptığımız buluşmalarla bilinç seviyesini üst seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz. Fakat bütün bu çalışmalara rağmen ülkemiz hala yüzde 70 ısı yalıtımsız bina stoku bulunuyor. Yüzde 30 ısı yalıtım stok için kendimize de pay çıkarıyoruz çünkü çok büyük emekler, destekler veriyoruz. 20 yıl içerisinde 10 milyonun üzerinde hane halkına ısı yalıtımı ile verimli ve sağlıklı yaşam alanları yarattık. Tabii ki ısı yalıtımın hem çevreye hem de ekonomiye olumlu etkileri var. Bugüne kadar yapmış olduğumuz ısı yalıtımı ile neredeyse 32 milyon tonun üzerinden karbondioksit sera gazı salınımını da engellemiş oluyoruz. Aynı zamanda bilimsel araştırmalar da yapıyoruz. Isı yalıtımına hem insan sağlığına etkisi hem de enerji verimliliğini ortaya çıkarmak adına yaptığımız çalışmalarda da doğru ısı yalıtım kalınlıkları ile birlikte yüzde 60’a varan oranda da enerji tasarrufu sağlandığını görmüş bulunuyoruz. Tabii ki daha az enerji tüketirsek daha az yakıt tüketeceğimizden iklim krizi yolunda da önemli bir katkı sağlamış olacağız." diye konuştu.

Yeşil dönüşümü gerçekleştirmek zorunluluk haline geldi
Sanayideki sürdürülebilirlik konusuna değinen ReDis Innovation kurucu ve yöneticisi Selin Arslanhan, “Ben sürdürülebilirlikten ziyade daha da somutlaştırıp yeşil dönüşüm, yeşil ekonomi demeyi seviyorum. Yeşil ekonomi demek aslında değer zincirlerinin ham maddeden lojistiğe, son ürüne kadar yeşile dönebilmesi demek. Yenilenebilir enerji kısıntında konuşunca alternatif enerji kaynaklarının, yenilenebilir enerji kaynaklarının mevcut sisteme entegre edilmesi anlamına geliyor. Yeşile dönme işlerinin verimliliğe ve sektörlerin şirketlerin büyümesine de olumlu yansıdığını sahada artık rakamlarla görebilir hale geldik. Avrupa pazarı birçok şirketimiz için hala vazgeçilmez, Türkiye için de vazgeçilmez. Avrupa'da pazardaki yerimizi korumak, fırsat alanlarından faydalanabilmek için bir şekilde yeşil dönüşümü gerçekleştirmek zorunluluk haline geldi. Sürdürülebilirlik ekonomiyle, şirketlerin ticaret yapısıyla, yatırımlarla, doğrudan ilişkili ve karlarına, rekabet güçlerine doğrudan etki eden bir hale geldi." ifadelerini kullandı.

Isı yalıtımı binaların daha uzun yıllar ayakta kalmasının anahtarı!
Isı yalıtımın bina dayanıklılığına karşı etkisinden bahseden Korkmaz, "Depreme karşı da yalıtım uygulamalarının önemini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Özellikle 2017 yılından bu yana ülkemizde yeni binalarda suya karşı yalıtım uygulamaları yasalda zorunluluk hale geldi. Mutlaka zemin etütleri, zemin kaynaklı ve yapısal anlamda yapıyı etkileyecek suyu uzaklaştırabilecek etkileri ortadan kaldıracak su yalıtımı. Binayı suya ve neme karşı yalıtımla korumak inşa ettiğiniz binalarında daha uzun yıllar ayakta kalmasının anahtarıdır. Depreme karşı dayanılır bina inşa edecekseniz mutlaka su yalıtımı ve ısı yalıtımını yapmanız gerekiyor." diye konuştu.

Soğutma için harcadığımız enerji, ısıtma için harcadığımız enerjinin 2 katından fazla
Soğutmak için enerjinin daha fazla harcandığını belirten Korkmaz, "Soğutma için harcadığımız enerji, ısıtma iççin harcadığımız enerjinin 2 katından fazladır. Bu çok önemli bir durum. Gerek sıcak iklimlerde gerek soğuk iklimlerde kentsel dönüşüm veya mevcut binalarda mutlaka enerji verimliliği uygulamaları, başta ısı yalıtımı olmak üzere devreye girmesi gerekiyor. Biz özellikle enerjisini artık türeten değil, enerjisini üreten binalara doğru yol almamız gerekiyor. Ülkemiz içinde bulunduğu durumu, ekonomik anlamdaki gelişimini, refahını, özgürlüğümüzü enerjimiz yönünden de bağımsızlığımızı ne kadar elde edebilirsek o kadar hızlı bir şekilde elde edilir. VERİMDER olarak 2018 yılından beri enerji verimliliği alanında, tasarruf alanında çalışmalar yapıyoruz." şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konutlarda-sanayiden-fazla-enerji-harciyoruz_202047.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!