Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konutta Bekle-Gör Dönemi

Konutta Bekle-Gör Dönemi

Sabah EMLAK
Konutta Bekle-Gör Dönemi

afta başında piyasalarda yaşanan dalgalanma, sektörün en çok hareketlenmesi beklenen bu dönemde inşaatçıları 'bekle-gör' politikası izlemeye yönetti. Ev sahibi olmak isteyenler ise, metrekare fiyatlarını dolar üzerinden belirleyen projelerin ödemelerinin akıbetini merak ediyor.

Piyasalarda yaşanan dalgalanma ve doların 1.536 YTL'ye kadar yükselmesi konut sektöründe 'bekle ve gör' dönemini başlattı. Gayrimenkul piyasasının canlanmasının beklendiği ve peşpeşe yeni projelerin satışa çıkarıldığı bahar döneminde böyle bir dalgalanmanın yaşanması, inşaat şirketlerini yeni konjonktürü yeniden değerlendirmeye yöneltti. Temel olarak piyasalardan yabancı çıkışıyla birlikte hareketlenen döviz kuru ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda ilk şok bitmiş gibi gözükse de, sokaktaki vatandaş gibi proje geliştiriciler de, deyim yerindeyse, piyasadaki toz dumanın yatışmasını bekliyor. Önümüzdeki haftalarda bu dalgalanmanın ne kadar kalıcı ya da geçici olacağının belirlenmesi beklenirken, sektörün önde gelen isimleri TL'nin gerçek değerini bulduğunu ve bu dalgalanmanın geçici olacağını düşünüyor.

Metrekare fiyatları ne olacak?
Buna ek olarak, bugüne kadar konut kredisiyle ev almış olanlar ya da bundan sonra almayı düşünenlerin aklındaki en temel sorulardan biri de metrekare fiyatlarının bu süreçten nasıl etkileneceği. Özellikle metrekare fiyatlarını dolar bazında belirleyen projelerden ev alanlar ya da alacaklar, doların 1.536 YTL'ye kadar ulaşmasıyla birlikte ödemelerin nasıl devam edeceğini merak ediyorlar. İnşaat şirketleri ise, şimdilik fiyatlarda bir değişiklik yapmayı düşünmediklerine, ancak bu durumun kalıcı olması halinde yeni şartların oluşabileceğine dikkat çekiyorlar.

'Geçici mi, kalıcı mı göreceğiz'

Ağaoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu
Şu an ilk tepki olarak herkes ne olup bittiğini öğrenmeye çalışıyorlar. Herkes kalıcı mıdır diye bakıyor. İnsanların kafası karıştı. Türkiye'de krizin yarası henüz kapanmamıştı. İnşaat sektörünün en yoğun olduğu aylar mayıs-haziran arasıdır. Geçen yılki talep faizlerin düşüşüyle olmuştu, talep yine devam ediyor, aynı hızla olmasa da. Hepimizin beklentisi geçici olduğuna yönelik, ama kalıcı olursa yansıması farklı olur.

'Bekleniyordu, panik yok'

Yapı Kredi Koray Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kodal
Herşeyden önce piyasalardaki bu gelişme beklenen bir durumdu. Panik yapacak bir durum yok. Piyasalarda bu düzeltmenin olması, daha sağlıklı büyüme sağlamak açısından doğru. Bu ayrıca, zamanında teslim gibi güvenilirlik konularında bizim gibi büyük firmalarla diğer firmalar arasındaki farkı ortaya daha net bir şekilde koyacaktır. Bu açıdan aslında olumlu etkileri de olacaktır.

'Tüketici 1 ay bekler'

Emay İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çağlar
Bu durumun geçici olduğuna inanıyoruz. Hepimiz izliyoruz piyasayı. Fiyatlar hareket etmez. Bir ay bekler, talep de bekler aynı zamanda. Üretici ne yapacağına karar vermek için bekler. Tam satışın yoğun olmaya başladığı aydır bu ay. Şu durumda bir bekleme olacağını sanıyorum. Fiyatlardan bahsederken eski kurdan konuşuyoruz. Yeni bir fiyatlama yapmayız. İnşaat maliyetleri de arttı, her türlü malzemede artış var; ancak yine de talep olmazsa fiyatlar da yükselemez.

'Kuru takip ediyoruz'

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya
Döviz kurlarını her gün, hatta saat başı takip ediyoruz. Geçici bir hareket olduğunu düşünüyoruz. Konutlarda herhangi bir fiyat oynamasına gerek yok. Bizim fiyatlar zaten YTL üzerinden, değiştirmeyeceğiz. Kredi faizinde bankalar çok hızlı bir düşüş yaptılar, rekabetten dolayı. Bu müşterinin beklentisini çok artırdı. Bence birkaç hafta içinde tekrar düşme eğilimine girecektir. Bizim satışlarımızda bir düşüş olmadı. Faiz değişikliği geçici olacak. Aksi olursa kendi bindikleri dalı keserler.

'Üst gelir grubu etkilenmez'

Astaş Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı:
Üst gelir grubuna yönelik, yani 500 bin doların üzerinde fiyatla konut yapanlara talip olanların zaten gelirleri ya da kaynakları döviz bazında. Bu projeler çok fazla etkilenmez; ama daha alt gelir seviyelerine hitap eden projelerde bu dalgalanma devam ederse olumsuz etkilenme olabilir. Dövizdeki bu dalgalanma süreci çok fazla sürmeyecektir.Yaz turizmiyle turist gelecektir ve döviz kurları rahatlayacaktır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konutta-bekle-gor-donemi_45778.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!