Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konutta Kredi Faizi 1.30'a Çıkıyor

Konutta kredi faizi 1.30'a çıkıyor

Sabah Gazetesib>Bono faizlerinin yıllık yüzde 16'ya dayanması, oranların 0.10 puan daha yükseltilmesini gündeme getirdi. Konut kredisi faizleri piyasalardaki dalgalanmanın ardından aylık yüzde 1.07 seviyesinden geçen hafta resmi olarak 1.20'li seviyelere çekildi. Ancak içinde bulunduğumuz hafta da döviz ve faiz oranlarındaki artış nedeniyle konut kredi faizlerinde yeniden artış yapılması tekrar gündeme geldi.

Bono faizinin yüzde 16'ya dayandığı ortamda faizlerin 0.10 puan daha artırılarak yüzde 1.30'a çekileceği öğrenildi. Bankaların faiz artırmak zorunda kalmalarının nedeni ise hem piyasa yani bono faiz oranı hem de konut kredilerini fonladıkları Londra swap piyasalarında faizin yıllık yüzde 16.08'e (aylık yüzde 1.25) çıkması bankaları zarar etmemek için faiz artırmaya zorluyor.

Bankalar aylık 1.20 faiz oranı ile kredi verdiklerinde bunun yıllık bileşiği yüzde 15. 39'a geliyor. Diğer yandan şu anda piyasa faiz oranı yüzde 15.99. Yani banka verilen krediyi her gün zararına fonlamak zorunda kalıyor. Bu nedenle bankalar faizi aylık yüzde 1.30'a çekerek yıllık getirisini yüzde 16.77 ile bono faizinin üstüne çıkarmak istiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konutta-kredi-faizi-1-30a-cikiyor_45872.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!