Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Konut ve Otomotive 3 Aylık...

Konutta KDV İndirimi Piyasayı Etkilemez

Başbakan Erdoğan'ın yeni paket kapsamında konutta KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e indirileceğini açıklaması tartışma yarattı. Çünkü zaten halihazırda 150 metrekarenin altındaki konutlar için KDV yüzde 1 olarak uygulanıyor. Sadece 150 metrekarenin üzerindeki gayrimenkuller için alınan KDV oranı yüzde 18. Türkiye'deki konut stokunun yüzde 95'i de 150

Hürriyet Gazetesi
Konutta KDV İndirimi Piyasayı Etkilemez

Başbakan Erdoğan'ın yeni paket kapsamında konutta KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e indirileceğini açıklaması tartışma yarattı. Çünkü zaten halihazırda 150 metrekarenin altındaki konutlar için KDV yüzde 1 olarak uygulanıyor. Sadece 150 metrekarenin üzerindeki gayrimenkuller için alınan KDV oranı yüzde 18. Türkiye'deki konut stokunun yüzde 95'i de 150 metrekarenin altındaki konutlardan oluşuyor.

Lüks konut alacakları ilgilendirir

İstanbul Emlakçılar Odası İkinci Başkanı Nizameddin Aşa, konutla ilgili yapılacak düzenlemenin sadece 150 metrekarenin üzerindeki gayrimenkulleri ilgilendirdiğini belirtti. Aşa, "Teşebbüs olarak iyi ama bu bir müjde değil. KDV indiriminin şu an için talebi etkileyeceğini zannetmiyorum. Birçok müteahhit zaten 150 metrekarenin üzerinde inşaat yapmıyor. Bu karar daha çok lüks konut ve villa alacak olanları ilgilendiriyor, ama onların da alıcısı sınırlı."dedi.

Piyasada hareket yaratmaz

Ağaoğlu Grubu CEO'su Hasan Rahvalı, Türkiye konut stoğunun yüzde 95'inin 150 metrekarenin altında olduğunu ve bunlardan zaten yüzde 1 KDV alındığını söyledi. Alınan kararın sadece 150 metrekare üzerindeki konutları ilgilendirdiğini söyleyen Rahvalı, dolayısıyla KDV indiriminin piyasada hiç bir hareket yaratmayacağını belirtti. Rahvalı, "eğer 150 metrekarenin altındaki konutlardaki KDV'yi de yüzde 8'e çekerlerse işte o sektör için çok kötü olur" dedi.

Lüks konuta faydası olur

Soyak Holding CEO Vekili M. Emre Çamlıbel de konutta KDV indirimi ile ilgili olarak, "Zaten hali hazırda 150 metrekarenin altındaki konutlar için KDV yüzde 1 olarak uygulanıyor" dedi. Çamlıbel, sadece 150 metrekarenin üzerindeki gayrimenkuller için alınan KDV oranının yüzde 18 olduğunu ve bu uygulamanın lüks konut segmentine bir miktar fayda sağlayabileceğini ancak Türkiye'deki konut stokunun büyük kısmının ise 150 metrekarenin altındaki konutlardan oluştuğunu belirtti.

Kendi küçük fiyatı büyük rezidansları da kapsar!

Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanaoğlu, KDV indiriminin radikal bir karar olmadığını söyledi.

Bitmiş konut stoku içinde, 150 metrekare ve üzeri konutların oranın yüzde 10 ila 15 olduğunu belirten Boysanoğlu, elde kalan konutun işadamı için ciddi bir maliyet oluşturduğunu vurguladı. Şirketlerin fiyat indirimleri, kredi kolaylığı gibi çeşitli kampanyalarla  ellerindeki konutu bir an önce satmaya çalıştığını ifade eden Boysanoğlu, “10 puanlık indirim küçük de olsa bir hareket getirebilir” dedi.

Başbakan’ın açıklamasında bitmiş konutta yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 8’e indireceklerine dikkat çeken Boysanoğlu, “Ticari alanlar içinde yapılan ve ‘rezidans’ adı verilen konutlarda KDV oranı da yüzde 18’dir. Yani bunlar genelde küçük konutlardır ama ticari amaçlı yapıldıkları için KDV oranı yüzde 18’dir. Dolayısıyla Başbakan’ın açıklamasından ben bunlardaki KDV oranının da 8’e düşürüleceği sonucunu çıkardım” dedi. Boysanoğlu, satılan konutların mobilya, beyaz eşya,  ev meşrufatı gibi birçok yan sektörü de harekete geçirebileceğine işaret etti.

En çok otomotivi etkiler

Prof. Şükrü Kızılot da, konutta açıklanan KDV indiriminin halkın geniş bir kesimini ilgilendirmediğini, çünkü sadece net alanı 150 metrekarenin üzerindeki konutları ilgilendirdiğini belirtti. Asıl olarak alım-satım harçlarındaki yüzde 1.5'lik oranın yüzde 0.5'e indirilmesinin beklendiğini söyleyenh Kızılot, "paket bu hali ile talebi etkilemez" dedi.
 
Otomotivde uzun süredir ÖTV indirimi beklentisi olduğunu ve bu nedenle talebin de durduğuna işaret eden Kızlıot, yapılacak indirimin beyaz eşya ve konuta göre en çok otomotivde işe yarayacağını belirtti. Kzılıot, ne kadar etkili olacağı konusunda indirim oranının görülmesi gerektiğini belirtti.

Beyaz eşyada ÖTV'nin yüzde 6.7 olduğunu ve bu nedenle önemli bir indirim yaşanmayacağını savunan Kızılot, asıl olarak oradaki yüzde 18'lik KDV'nin indirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konutta-kdv-indirimi-piyasayi-etkilemez_67331.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!