Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konutta 'Mortgage' Modeli

Enflasyonun tek haneli rakamlara düşüşü ile birlikte kira öder gibi ev sahibi olunmasına olanak sağlayacak 'mortgage' (ipotek bankacılığı) sist

Radikal
Konutta 'Mortgage' Modeli

nflasyonun tek haneli rakamlara düşüşü ile birlikte kira öder gibi ev sahibi olunmasına olanak sağlayacak 'mortgage' (ipotek bankacılığı) sistemi gündeme gelirken, bu konudaki çalışmalar da hızlanıyor.
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, Hazine arazilerinin de değerlendirilebileceği sağlıklı bir ipoteğe dayalı gayrimenkul finansman sisteminin, Maliye Bakanlığı ile oluşturularak hayata geçirilebileceğini düşündüklerini söyledi.
SPK Başkanı Cansızlar, Maliye Bakanlığı ile bir model oluşturulmaya çalışıldığını da açıkladı. Cansızlar, uzun vadeli konut kredisi verecek kurumlara kaynak sağlayacak, bunun karşılığında kredi veren kuruluşlardan satın alacağı ipotek kredilerini sermaye piyasaları yoluyla satacak bir 'ipotek merkezi' oluşturulmasının en uygun model olacağının düşünüldüğünü ve çalışmaların bu çerçevede devam ettiğini açıkladı.

'Kanunlar değişmeli'
Yine incelemeler sonucunda, başta gayrimenkul hukukunu düzenleyen kanunlar olmak üzere, Medeni Kanun, İcra ve İflas Kanunu, tapu sicili mevzuatı ve vergi mevzuatında değişiklikler yapılması gerektiğinin de anlaşıldığını ifade eden Cansızlar, değişiklik önerilerinin Maliye Bakanlığı ile ortak hazırlandığını açıkladı.
Diğer yandan, yasal altyapının oluşturulmasının yanı sıra kurulacak merkezin ihraç edeceği ipoteğe dayalı menkul kıymetlerin birincil ve ikincil piyasalarda gerekli ilgiyi çekebilecek şekilde yapılandırılması gerektiğinin altını çizen Cansızlar, şöyle konuştu:
"Vadeleri 10, 15, hatta 20 yılı bulabilecek olan bu kıymetlerin, yerli yatırımcıların yanı sıra yabancılar için de cazip bir yatırım alternatifi olarak piyasada yer alması hedefleniyor. Bu amaçla, bir yandan ilgili kıymetlerin riskini azaltacak teminat mekanizmalarının oluşturulması, diğer yandan ek maliyetlerin en aza indirilmesi için çalışılmaktadır. Bu çalışmalar sonucunda Hazine arazilerinin de değerlendirilebileceği sağlıklı bir ipoteğe dayalı gayrimenkul finansman sisteminin Maliye Bakanlığı ile oluşturularak hayata geçirilebileceği düşünülüyor."

'GYO'lar canlanmalı'
Konut sektörünün hareketlendirilmesi açısından gayrimenkul yatırım ortaklıklarına (GYO) yeni bir teşvik veya düzenleme düşünülüp düşünülmediğinin sorulması üzerine de Cansızlar, "Elbette. GYO'ların özellikle konut sektörünün hareketlendirilmesinde teşvik edilmesi gereken en önemli kurumlardan biri" dedi.
Bu çerçevede, GYO için taslak çalışma hazırlandığını açıklayan Cansızlar, taslağa ilişkin çalışmaların sonuçlanma aşamasına geldiğini belirtti. Ancak, GYO'ların esas olarak vergi alanındaki bazı düzenlemeler ile teşvik edilmesinin gerektiğini de söyleyen Cansızlar, şöyle konuştu: "Bu alanda getirilmesi gereken en önemli teşvikler, halen yüzde 18 olan KDV'nin konut yapı kooperatiflerinde olduğu gibi yüzde 1 uygulanması ve GYO'lar için tapu harçlarının daha düşük belirlenmesi gerekir. Önerilerimiz Maliye Bakanlığı'na da iletilmiştir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/konutta-mortgage-modeli_10257.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!