Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Konutta Yabancı Cirosu Yerliye Göre 4 Kat Fazla

Türkiye’de konut satın alan bir yerli yatırımcının ortalama 220 bin TL ödediğini söyleyen GİGDER Başkanı Akbal, yabancıların ise ortalama 875 bin TL ödediklerini belirterek, “Yabancı ve yerli arasında yaklaşık dört katlık bir fark var.” dedi.

yapi.com.tr
Konutta Yabancı Cirosu Yerliye Göre 4 Kat Fazla

Yurtdışı gayrimenkul yatırımcılarının talebi ile oluşan emlak pazarında yıllık ciro 2019 itibariyle 250 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. HSBC & Savills ortak araştırmasına göre bunun 78 milyar doları sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşirken, Avrupa’da oluşan piyasa ise 80 milyar dolar seviyesinde kayıtlara geçti.

Avrupa’da Türkiye’nin asıl rakipleri ise İspanya ve Portekiz. İlgili istatistik merkezleri verilerine göre bu iki ülkede yerliler bir gayrimenkulü yaklaşık 300 bin Euro’ya alırken, yabancılar bu ülkelerden bir gayrimenkulü 420 bin Euro’ya satın alıyor.

Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Faruk Akbal, “Avrupa’dan ev alan yabancı, yerliye göre en fazla 1,5 kat öderken, Türkiye’den ev alan yabancı en az 4 kat ödeme yapıyor.” dedi.

Portekiz Ulusal İstatistik Merkezi verilerine göre 2019’da Lizbon’da yabancıya 1.592 konut satıldı. 675 milyon Euro elde edildi. Yabancı yatırımcılar bir gayrimenkulü 424 bin 500 Euro’ya satın aldı. Bir Portekizli ise gayrimenkulü ortalama 306 bin 700 Euro’ya aldı.

 

 

“Türkiye’de bir gayrimenkulün ortalama büyüklüğü 115 metrekare, ortalama konut satış fiyatı ise bin 916 TL. Dolayısıyla bir eve vatandaşlarımız ülkemizde ortalama 220 bin lira öderken, yabancı 875 bin TL ödüyor. Yaklaşık 4 kat daha fazla bir ödeme ile Türkiye pazarda dikkat çekiyor.” diyen Akbal, Türkiye’den ev alan milletlerde yaşanacak çeşitlilik ile bu farkın daha da açılabileceğine vurgu yaptı.

“Portekiz’de her 5 evden biri yabancıya satılırken, alanlar Fransızlar, İngilizler, Çinliler, Amerikalılar ve Brezilyalılar oldu. Türkiye’de ise 25 evden sadece birisini yabancı almıştır. Hem de 6,5 milyar dolar gelir ile rekor kırmamıza rağmen. Ülke potansiyelimizin 20 milyar olduğunu düşünüyorum.” dedi.

9 bin 11 yabancı vatandaşlık aldı
Türkiye’nin başlattığı 250 bin dolarlık gayrimenkul yatırımına vatandaşlık teşviğinin de ilgi gördüğüne değinen GİGDER Başkanı Faruk Akbal, “Türk Vatandaşlığı Kanunu’nda yapılan düzenleme ile 26 Temmuz 2016’dan bu yana gayrimenkul alan yabancılara şartları sağladıklarında vatandaşlık hakkı tanınıyor. Temmuz 2016’dan bu yana 9 bin 11 yabancı, 3 milyar 261 milyon dolar yatırımla vatandaşlığa hak kazandı.” dedi.

Yeni konut kampanyası yabancı için de faydalı
Türkiye’de hafta başı sıfır ve birinci el konutlar için bir yıl ödemesiz, yüzde 0,64 faiz oranı ve 15 yıl vadeli ile başlatılan kampanyanın pazarı canlandıracağına değinen GİGDER Başkanı Faruk Akbal, “Ülkemizde konut stokunda ciddi bir erime vardı. Yeni üretimin de azalması ile yabancılar için de özellikle dikkat çeken proje alternatifleri seyrelmişti. Bu kampanya ile hem pazarın canlanacağını hem de yeni projelerin devreye gireceğini düşünüyorum. Böylece yabancının ülkemizde toplanan ilgisinin de ivmeleneceğini söyleyebilirim.” değerlendirmesinde bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konutta-yabanci-cirosu-yerliye-gore-4-kat-fazla_180361.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!