Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Konya-Moskova Hattı

Ahmet Coşkun Aydın MOSKOVA Türk inşaat sektörünün dünyada en şanslı ve etkin olduğu ülkelerin başında Rusya geliyor. Sovyetlerin çökmesinin

Dünyab>Ahmet Coşkun Aydın
MOSKOVA

Türk inşaat sektörünün dünyada en şanslı ve etkin olduğu ülkelerin başında Rusya geliyor. Sovyetlerin çökmesinin ardından da, Türk inşaat sektörü. Özellikle Rusya'da inanılmaz bir atılım gösterdi.

Öyle ki, 10 yıl gibi bir süre içinde Rusya'da inşaatcılarımızın yatırımlarının toplamı 10 milyar dolarlar düzeyine yükseldi. Türkler, bir süre sonra ortaya çıkan Alman, Avusturyalı, İtalyan, Koreli gibi rakiplerinden bile korkmadılar. Piyasada etkinliklerini ve üstünlüklerini korudular.

Ruslar, Rusya'da var olan ve her yıl geleneksel olarak kutlanan İnşaatçılar Bayramı'nı bile,"Bu bayram Türklerin, onlar kutlasınlar." şeklinde yari şaka değiştirmeye çalıştılar.

Konya'da çöken bine Rus televizyonlarında

Türklerin inşaat alanında böylesine güçlü ve etkili oluşu, inşaat yan sanayiine de önemli katkılar sağladı.

Ülkemizde olumsuz olaylar ne yazık ki dünya televizyonlarının haberlerine konu oluyor. Örneğin, Konya'da bayram günü çöken dev apartman, Rus haberlerinin baş sıralarına oturdu. Dışarıda inşaatta bu denli güçlü ve iddiali olan bir ülkenin, kendi ülkesinde böyle sorumsuzca davranabileceğine kimse inanamıyordu.

Konya'da, ne yazık ki, ahlaksızlık ve insanlık dışı yaklaşım düşüncesi, daha kolay kabullenilebiliyor. Çünkü halkımız buna alıştı. Sanki kaderimiz gibi kabulleniyoruz.

Ama olayın üzerinden birkaç hafta geçmeden Moskova'nin en ünlü yapılarından birinin, Türk inşaatçılarının inşaasını yaptığı bir su parkının çökmesi, Konya olayının üzerine tuz ekti.

Türk imajı...

Fakat bu yıkılma tabii ki, Türk inşaatçılarının işini bundan sonra daha zorlaştıracak. Onların işleri daha didik didik edilecek. Ama onlar binlerce inşaat yaptılar. Öyle görünüyorki, olayı Konya'daki gibi sahtekarlıkla kapatmak mümkün degil.

Çok büyük bir ihtimalle, teknoloji uygulamasındaki hata, ya da hesap yanlışlığı.

Ama insanlar canlarından oldular. Yaralandılar, sakatlandılar. Türk inşaat sektörü şaibe altında kaldı. Keşke bunların hiç biri olmasaydı.

Burda kimse yargısız infaz yapmadı. Herkes olaya, oldukça soguk kanlı bir biçimde yaklaştı. Bundan sonrasını uzmanlar ve bilirkişi verecek.

Bundan sonra tüm taraflar çok daha dikkatli olmaya çalışacaklar. Kılı kırk yaracaklar. Bina çökmesi, şerefimizi de çökertirse, bundan geriye dönmek artık imkansız hale gelir. Çünkü Türk inşaatçılar, Moskova'da duvar örer gibi bir Türk imajı da örmüşlerdi. Bunu muhafaza etmek de, onu inşaa edenlere düşüyor....

http://www.yapi.com.tr/haberler/konya-moskova-hatti_10103.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!