Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Konya Ovası'nın Kurtuluşu 5 Milyar TL'ye Bağlı

KTO-Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Mavi Tünel’den 400 milyon metreküp su gelecek yıl ovaya gelse bile, 5 milyar lira tahsis edilip KOP Eylem Planı’nın uygulanması durumunda, yılda 1 milyar metreküp su tasarrufu yapılabileceğini söyledi.

Radikal GazetesiKaratay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, 'GAP'a beş yıl için 15 milyar lira ayrıldı, biz de Konya Ovası için bunun üçte birini istiyoruz' dedi

KTO-Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Mavi Tünel’den 400 milyon metreküp su gelecek yıl ovaya gelse bile, 5 milyar lira tahsis edilip KOP Eylem Planı’nın uygulanması durumunda, yılda 1 milyar metreküp su tasarrufu yapılabileceğini söyledi. KOP Eylem Planı Taslağı’nı hazırlayan ekipte yer alan, Babaoğlu, yaptığı açıklamada, KOP Eylem Planı için Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz başkanlığında, DPT’deki ekibin, projenin uygulanacağı Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde bölgesinin teknik uzmanlarıyla ortak bir çalışma yürütmekte olduğunu belirtti.

Kendilerinin talebinin özellikle ovada yeraltı sularının daha da kötüye gitmemesi için bir an önce toplulaştırma, basınçlı sulama sistemleri ve su tasarruf sistemlerinin tesisi, suyun kontrolüyle ilgili çalışmaların bir an önce başlatılması olduğunu vurgulayan Babaoğlu, “Bu çalışmanın biran önce başlatılmaması halinde ileriki yıllarda ciddi sıkıntılar meydana gelebilir. Çünkü yeraltı suları her yıl birkaç metre aşağıya gitmektedir. Eğer su kalitesi de bozulursa zamanla Konya Ovası’nın tarım yapılamaz hale gelme riski var. Bu konu ova için çok önemli” dedi.

Babaoğlu, kuru tarım alanlarıyla ilgili de bazı çalışmaların, iyileştirmelerin yapılması gerektiğini, çünkü Konya ilinde yüzde 85 kuru yüzde 15 de sulu tarım alanının bulunduğunu, en ufak bir yağış azlığında büyük çaplı ürün kayıpları yaşamamak için kuru alanlarda suyun tutulabilmesine yönelik çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

‘2.5 kat tasarruf şansımız var’

Çözüm önerilerini ortaya koyan KOP Eylem Planı Taslağı’na Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz’ın denetiminde ve kontrolünde bugünlerde son şeklinin verilmekte olduğunu dile getiren Babaoğlu, şunları kaydetti:

“Eğer ovada bu tür rehabilitasyon, toplulaştırma, su kontrolü, basınçlı sulama sistemleriyle beraber tasarruf sistemlerinin tesisi sağlanırsa, çok önemli miktarda su tasarrufu yapabileceğiz. Mavi Tünel’den 400 milyon metreküp su gelecek yıl ovaya gelse bile, KOP Eylem Planı’nın uygulanmasıyla bizim yılda bir milyar metreküp su tasarrufu şansımız var. 400 milyon metreküp su, ovada su sorunu çözmeyecektir. Biz bunun 2.5 katını tasarruf etme şansımız var. GAP Eylem Planı gibi bir KOP Eylem Planı’nın biran önce faaliyete geçirilmesi gerekiyor. GAP’a beş yıl için 15 milyar lira ayrıldı, biz bunun üçte birini istiyoruz. Bu konuda umudumuz var.” (aa)

 

ETİKETLER: ekonomi çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/konya-ovasinin-kurtulusu-5-milyar-tlye-bagli_81370.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!