Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Köprüaltı Maziyi Arıyor

Emekliye' ayrılan eski Galata Köprüsü, restoranı, kitapçısı ve kahvehaneleriyle bir zamanlar İstanbul'un simgelerinden biriydi. Yeni köprüden, ne

Radikalb>'Emekliye' ayrılan eski Galata Köprüsü, restoranı, kitapçısı ve kahvehaneleriyle bir zamanlar İstanbul'un simgelerinden biriydi. Yeni köprüden, ne müşteriler memnun, ne köprü esnafı.

Yapımı bir yılan hikâyesine dönen Yeni Galata Köprüsü'nde sorunlar bitmek bilmiyor. İnşaatı 1992 yılında bitmesine rağmen ancak 1 Haziran 2002'de yaya trafiğine açılan ve 60 milyon dolara mal olan köprüde, işyeri açanlar eski günleri özlemle anıyor. Köprü esnafı, aylık kiralarını bile ödeyemediklerini belirtirken, dükkânlardan 170 bin dolar gelir bekleyen Büyükşehir Belediyesi ise sadece 5 bin dolar tahsilat yapabildi.

Önce güvenlik
Köprünün tinerci ve hayat kadınlarının mekânı haline geldiğini ileri süren Yeni Galata Köprüsü Esnafları Derneği Başkanı Kemal Yıldız, müşterinin gelmesi için önce güvenliğin sağlanması gerektiğini söyledi.
Yıldız, "Işıklandırma çok yetersiz. İnsanlar akşamları buraya gelmeye korkuyor. Üstelik gelen müşterinin aracını park edecek bir otopark bile yok. Yani daha birçok eksiğimiz var. Hal böyle olunca esnaf 265 dolar ile 12 bin dolar arasında değişen kira bedellerini ödeyemiyor" dedi.

'Merdivenler kokuyor'
Merdivenlerin insan dışkısı nedeniyle koktuğunu belirten Yıldız, esnafın dükkânlara milyarca liralık yatırım yaptığını, ancak Büyükşehir Belediyesi'nin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediğini iddia etti. Kemal Yıldız, şunları söyledi:

'Hayallerim yıkıldı'
"Burası tarihi yarımadanın penceresiyse, eşi benzeri yoksa, neden değer verilmiyor? Akmerkez ya da Capitol kadar olamayacak mı? Yaz dönemine giriyoruz, turistleri buraya çekmenin yolları aranmalı. Reklamı, esnaf tek başına yapamaz. Hâlâ resmi açılışımız yapılmadı.
En büyük hayalim Galata Köprüsü esnafı olabilmekti. Side' deki dükkânlarımı satıp buraya yatırdım. Şimdi işçime parasını ödeyemiyorum. Dükkânlarda merkezi ısıtma sistemi yok. Mangal kömürleriyle ısınıyoruz. Esnafın günlük toplam yakıt harcaması 100 milyon lira. Belediyede muhatap bulamıyoruz. Köprü aşkına her şeyimi kaybettim. Hayallerimizi gerçekleştirmenin bedeli bu olmamalıydı."
6. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak bilirkişi istediklerini belirten dernek başkanı Kemal Yıldız, "Bilirkişi raporunda köprü altında güvenliğin yetersiz, merdiven basamaklarının kirli, tavanların tehlikeli olduğu tesbit edildi. Raporda dükkânların müşteri çekecek durumda olmadığı belirlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne dava açmaya hazırlanıyoruz" diye konuştu.

--------------------------------------------------------------------------------

'Gerekeni yaptık'
İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri üzerine düşeni yaptıklarını ve tespit edilen bazı eksiklerin giderilmesi için çalışmaların başlatıldığını söyledi. Köprü güvenliğinin 13 kişi tarafından sağlandığını belirten yetkililer, tüm dükkânlara su verilmesinin ve atık su tesisatlarının yapılmasının teknik zorluklar nedeniyle mümkün olmadığını ifade etti.
Çarşı temizliğinin altı kişi tarafından ve iki adet mini süpürge arabasıyla yapıldığını vurgulayan yetkililer, "Köprü giriş ve çıkışlarının rahatlatılması için etüt ve projelendirme çalışmalarına başlandı. Orta koridordaki aydınlanma problemi için ek çalışmalar yapılıyor. Kiriş ve kolonlar ön gerilimli beton olduğu için yüksek ısıda zarar görebilir. Bu nedenle ısınma problemi sadece elektrikle karşılanabilir" dedi.

--------------------------------------------------------------------------------

Esnaf: Sanayi sitesine benziyoruz

İsmet Yılmaz: Esnaf çöpünü bile denize döküyor. Çünkü belediye bunun için bir yer göstermedi. Köprünün rengi, ışıklandırması, oto sanayi görüntüsü veriyor. Elektriklerimiz kesildiğinde saatlerce karanlıkta kalıyoruz. Yeni projeler üretip belediye yetkililerine sunacağız. Köprüyü uluslararası alanda tanıtmayı istiyoruz.

Ayşe Kaya: Dükkânımı büyük bir hevesle açtım. Ama müşteri yok. Dükkânın giderlerini başka yerde çalışarak karşılıyorum. İki yılda 20 bin dolar para harcadım. Ama paramı geri döndüremedim. Galata Köprüsü İstanbul'un göz bebeği, turizmin kalbi. Ama kimse umursamıyor.

Durmaz Üzümcü: İki aydır spor mağazası işletiyorum. Bu kadar sürede 10 parça ürün satabildim. Gelen müşteri de tesadüf eseri bizi fark ediyor.
İstanbul'da, köprü altına nasıl gireceklerini, köprünün üstünden giriş olup olmadığını bilmeyen çok kişi var.

Cevdet Kaya: Buranın bir cazibe merkezi haline getirilmesini istiyoruz. Sanayi sitesi görünümünden uzaklaştırılmalı. Hâlâ ihale edilmemiş dükkânlar var. Böyle olunca müşteriyi çekmek zor. Siftah yapmadan günü kapattığımız oluyor. Fiyatlarımız uygun olmasına rağmen öğle yemeklerinde bile müşteri gelmiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koprualti-maziyi-ariyor_4126.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!