Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Kordon'da Çöpler Yeraltına İndi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, "Kıyı Tasarımı Projesi" kapsamında Alsancak Limanı ile Konak Pier arasındaki çöp konteynerlerini yer altına aldı.

yapi.com.tr
Kordon'da Çöpler Yeraltına İndi

DHA'nın haberine göre, daha önce ev ve işletmelerden çıkan çöplerin kötü görüntü oluşturduğu ve çevre kirliği yarattığı bölgede, özel olarak üretilen 3 metreküp hacmindeki 38 adet konteynır, 17 farklı noktaya yerleştirildi.

Kıyı şeridinin estetiğini bozmayacak şekilde tasarlanan konteynırlar, kapaklarının pedalla açılmasından dolayı hem kötü kokunun dışarı çıkmasını engelledi, hem de görüntü kirliliğini bitirdi. Konteynırdaki çöpler ise, sızıntı ve taşmaların önüne geçicek şekilde özel olarak üretilen vinçlerin kullanıldığı çöp kamyonlarıyla toplanacak.

Sokak hayvanları açamayacak

Yeni sistemin verimli olabilmesi için vatandaşların da kullanım şekline dikkat etmesi gerektiğini dile getiren Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, "Sokak hayvanlarının içine girmemesi ve atılan çöplerin karıştırılmaması için yeni konteynırlerın kapağı yukarı doğru değil öne doğru açılıyor ve çöpler kapağa yerleştirilen hazneye atılıyor. Kapak kapandığı zaman çöpler konteynırın içine düşüyor" dedi.

Büyük poşet uyarısı

Ayrıca çok büyük poşetlerin de yine konteynıra atılmaması gerektiğini ifade eden yetkililer, "Büyük poşetlerin atılmasıyla sistemin tıkanabilme ihtimali var. Sıkışma yaşanmaması için haznenin hacminden büyük çöp poşetlerinin atılmaması gerekiyor. Vatandaşlarımızın hem çevre hem de kendi sağlıkları açısından bu konuya dikkat etmeliler. Ayrıca çöplerini de konteynerlerin yanına bırakmamalılar" diye konuştu. Temizlik görevlileri de, çöpleri, trafik yoğunluğu yaratmamak için gece 24.00 ile 07.00 saatleri arasında toplamaya devam edeceği de açıklandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kordonda-copler-yeraltina-indi_119773.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!