Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kore Dünyanın En Yüksek Binasını Planlıyor

Amerika yüksek binaların geleceğini tartışadursun, Kore'de Petronas Kulerinin şu an elinde bulunan Dünya'nın en yüksek binası olma rekorunu kırmak

YapiWorld
Kore Dünyanın En Yüksek Binasını Planlıyor

b>Amerika yüksek binaların geleceğini tartışadursun, Kore'de Petronas Kulerinin şu an elinde bulunan Dünya'nın en yüksek binası olma rekorunu kırmak için bir proje planlanıyor. Yeleken ve totemleri andıracak bir milyar dolarlık kule projesi 107 katlı ve 464 metre yüksekliğinde...

464 metre yüksekliği ile çok narin bir yapı

Amerika yüksek binaların geleceğini tartişadursun, ABD mimari firmaları bu yöndeki yeteneklerini Asya'da sergilemenin yollarını arıyorlar. ENR'de yeralan bir habere göre, ABD'den iki firma, bir Koreli yatırımcı için Pusan'da, Malezya'daki 451.9 metre yüksekliğindeki Petronas Kulelerinden 13 metre daha yüksek olacak bir kulenin inşası için çalışmayı ümit ediyor.

Proje bu yıl içinde onaylandığı takdirde, 107 katlı Lotte World II kulesinin inşaatı üç yıl içinde başlayacak.

Halen ön tasarım aşamasında olsa da, Lotte Group tarafından geliştirilen bir milyar dolarlık projenin baş mimarı Minneapolis'ten The Leonard Parker Associates'in yönetim kurulu başkanı Stephan Huh, ana konseptin "yelken ve totemleri" andıracağını söylüyor. Kore kültüründe jangseung olarak adlandırılan totem direkleri sınırları belirleyen ve köyleri koruduğuna inanılan simgeler olarak kabul ediliyor.

Binanın taşıyıcı sistemini tasarlayan Seattle'dan Skilling Ward Magnusson Barkshire Inc.'in proje müdürü Ad Gouwerok, 61x40 meterlik bir taban alanı olan binayı çok "narin" bir yapı olarak tanımlıyor. Yatay deplasmanları sınırlamak için Gouwerok, binanın çatısında enerji sönümleyici birkaç büyük su tankından oluşan bir sistem öngörmüş.

Binanın taşıyıcı çerçevesi için, duvar kalınlığı 1.8 metreye kadar varan betonarme bir çekirdek ile, içi beton dolu çelik borulardan oluşan bir kompozit sistem düşünülmüş. Hem çekirdek hem de dış çeper kolonlarının kesitleri katlar yükseldikçe düşmekte.

İç çekirdek ile dış çeper kolonları birbirine çelik kirişlerle bağlanırken, bu kirişler kompozit döşemeyi de taşıyor. Guewerok, rüzgar kaynaklı yükleri azaltmak için, birbirini tekrar eden kat planları yerine hem büyüklük hem de şekil olarak farklı kat planları uygulamış. Bina, ana kaya üzerine inşa edilecek 4 metre yüksekliğinde bir radye temele oturtulacak.

Huh, Kore'nin gökdelenlerin güvenliği konusunda aşırı duyarlılık göstermediğini ve projenin 2010 yılında bitirilebileceğini ümit ettiğini söylüyor. Eğer 500 metre yükseklikte olacak Shanghai Finans Merkezi daha önce bitirilmezse, proje gününün en yüksek binası olarak rekor kırmış olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kore-dunyanin-en-yuksek-binasini-planliyor_1270.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!