Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

G.Koreliler, Nükleerde Kamu...

Kore Nükleer Santral için Sinop'ta

Sinop Nükleer Santral inşaatınnı milletlerarası anlaşma modeliyle alan Güney Koreli KEPCO şirketi görücüye geliyor. Koreliler bu hafta Enerji Bakanlığı yetkilileriyle Sinop'ta nükleer santralin yapılmasının planlandığı araziye ilk ziyarette bulunacak. ENKA İnşaat ile stratejik işbirliği yapan Koreliler arazinin zemin sağlamlığını, çevresel

Sabah Gazetesi
Kore Nükleer Santral için Sinop'ta

Sinop Nükleer Santral inşaatınnı milletlerarası anlaşma modeliyle alan Güney Koreli KEPCO şirketi görücüye geliyor. Koreliler bu hafta Enerji Bakanlığı yetkilileriyle Sinop'ta nükleer santralin yapılmasının planlandığı araziye ilk ziyarette bulunacak. ENKA İnşaat ile stratejik işbirliği yapan Koreliler arazinin zemin sağlamlığını, çevresel şartları, ulaşım ve üretilecek elektriğin ana sisteme bağlanacağı şebekeleri inceleyecek. Güney Kore ile nükleer santral yapımına ilişkin milletlerarası protokol 9 Mart'ta İstanbul'da imzalandı. Ardından iki ülke arasında teknik çalışma heyetleri oluşturuldu. Ancak Güney Kore ile yürütülen nükleer görüşmelerde bugüne kadar fiyat ve maliyet müzakerelerine başlanmadı.

Etüt başlayacak

Yetkililer Kore şirketinin öncelikle nükleerin yapılacağı arazide etüt çalışmaları yapmak istediğini belirtiyor. Bu verilerle Kore'nin çeşitli maliyet opsiyonları çıkaracağını anlatan Enerji Bakanlığı yetkilileri, "Koreliler Rusya gibi Türkiye'de nükleer ihale tecrübesi yaşamadı. Bu nedenle piyasa maliyet analizi yapmak için çalışıyorlar" dedi.

Kore devlet başkanı da gelecek

Müzakerelerin ekonomik eksende ilerlediğini anlatan yetkililer, "Görüşmelerin olgunlaşması ile önümüzdeki aylarda Kore Devlet Başkanı da Türkiye'ye gelecek. Santral ilişkilerde dönüm noktası olacak" dedi.

Pazarlıkta kırmızı çizgi 10 cent

Türkiye'nin Rusya ve Kore ile yürüttüğü müzakerelerde en önemli konu başlığını nükleer santralda üretilecek elektriğin birim fiyatı oluşturuyor. Türkiye'de elektriğin maliyet ortalamasının 8 cent civarında olduğunu göz önüne alan Bakanlık kurmayları, Kore'den nükleer santrallarda üretilecek elektrik ortalama fiyatın 10 cent düzeyinde olmasını talep ediyor.

ETİKETLER: ekonomi proje
http://www.yapi.com.tr/haberler/kore-nukleer-santral-icin-sinopta_78608.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!