Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Körfez, Gemi Batırılarak Temizlenecek

İzmir'in Aliağa ilçesinde belediye, su altındaki canlıların yaşaması ve Körfez'in temizlenmesi için denizde gemi ve hurda araç batıracak. Aliağa B

AA
Körfez, Gemi Batırılarak Temizlenecek

zmir'in Aliağa ilçesinde belediye, su altındaki canlıların yaşaması ve Körfez'in temizlenmesi için denizde gemi ve hurda araç batıracak.

Aliağa Belediye Başkanı Tansu Kaya, gemi ve hurda araç batırılmasıyla Körfez'in kendi kendisini temizleyeceğini ve su altındaki canlıların yaşamasına imkan sağlayacağını belirtti. Bu uygulamanın dünyanın değişik yerlerinde olduğunu belirten Kaya, hurda gemi ve araçların batırılmasının ardından belirli periyotlarla denize demir tozu dökeceklerini, demirlerin küflenmesinin su altındaki canlılar için büyük önem taşıdığını söyledi.

Aliağa Koyu'nun yarısının kirli, yarısının temiz olduğunu vurgulayan Kaya, “Denizde akıntının olması bizim için büyük bir şans. Aliağa'nın bir tarafı plaj, bir tarafı sanayi. Kirli olan bölümlere bir gemi veya 10 tane hurda araç attığımız takdirde bu kirliliğin önüne geçmiş olacağız.” dedi. Aliağa kanalizasyon şebekesinin bitirilmesinin ardından bu projeyi hayata geçireceklerini ifade eden Kaya, şöyle konuştu: “Aliağa'nın kanalizasyonunun yarısı Körfez'e akıyor. Şu ana kadar arıtma tesisinin yüzde 95'i bitmiş durumda. Tesis faaliyete geçtiğinde kanalizasyon Körfez'e akmayacak ve Körfez temizliğini 2-3 yıl içerisinde kendi kendine yapmaya başlayacak. Arıtma tesisi bitirilmeden bu projeyi uygulamanın anlamı yok. Denizin temizlenmesiyle birlikte Aliağa sahillerine mavi bayrak isteyeceğiz.''

Balık ve mercanların batırılan hurdaların üzerine ve içerisine yumurtalarını bırakacağını kaydeden Kaya, hurdaların paslanıp bakteri üreteceğini ve denizaltındaki yaşamın renkleneceğini ifade etti. Kaya, “Hurdalar mercan ve balıklara yumurtlama yeri olacak, denizin temizlenmesi böylece çabuklaşacak.'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/korfez-gemi-batirilarak-temizlenecek_17842.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!