Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Körfez Ülkelerinden Batı Akdeniz'e 200 Milyon Dolarlık Yatırım Beklentisi

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Körfez ülkeleri ile yapılan karşılıklı toplantılar sonunda Batı Akdeniz Bölgesi'ne yaklaşık 200 milyon dolarlık yatırımın gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

yapi.com.tr / AA
Körfez Ülkelerinden Batı Akdeniz'e 200 Milyon Dolarlık Yatırım Beklentisi

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Körfez ülkeleri ile yapılan karşılıklı toplantılar sonunda Batı Akdeniz Bölgesi'ne yaklaşık 200 milyon dolarlık yatırımın gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

BAKA Yönetim Kurulu toplantısı, Isparta'nın Eğirdir ilçesinde Mavigöl Otel'de yapıldı. Toplantıda, Yönetim Kurulu Başkanı ve Antalya Valisi Altıparmak, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen 'Batı Akdeniz Bölgesi ve Körfez Ülkeleri Yatırım, İşbirliği' toplantısının, bölge açısından son derece yararlı geçtiğini aktaran Altıparmak, toplantıya Birleşik Arap Emirlikleri'nden, Katar'dan, Kuveyt'ten, Mısır'dan, Ürdün'den, Irak'tan, Suriye'den, Suudi Arabistan'dan olmak üzere toplam 69 iş adamının katıldığını; toplamda 222 bölge iş adamının ikili görüşme gerçekleştirdiğini kaydetti.

Toplantının, ekonomik köprülerin kurulması açısından iyi bir başlangıç olduğunu dile getiren Altıparmak, şunları söyledi:

''Gıda-içecek, inşaat-yapı malzemeleri, enerji, mermer, mobilya, aromatik bitkiler, kozmetik sektörlerinde yaklaşık 10 milyon dolarlık iş bağlantısı kuruldu. Havacılık, turizm, gayrimenkul ve kaynak suyu sektörlerinde yatırım görüşmeleri devam ediyor. Görüşmelerin olumlu olarak sonuçlanması halinde bölgemize yaklaşık 200 milyon dolarlık yatırım gerçekleşmesi bekleniyor. Ayrıca programa katılan Suudi Arabistan merkezli bir kişinin de Türkiye'de bankacılık ve gayrimenkul alanında yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım yapmak amacıyla görüşmelerine devam ettiği edindiğimiz bilgiler arasında''.

BAKA'dan uluslararası vizyon

Yönetim Kurulu Başkanı Altıparmak, Körfez Ülkeleri ile yapılan işbirliğinin ardından Hindistan'a yönelik bir çalışma yapmak istediklerini belirtti. Hindistan'ın geleceği parlak bir ülke olduğuna işaret eden Altıparmak, ''Hindistan, yatırım potansiyeli parlak olan bir ülke. Bizim de geç kalmadan bundan faydalanmamız gerekiyor. Bu nedenle Körfez ülkelerine yönelik yaptığımız toplantının bir benzerini Hindistanlı işadamlarına yönelik yapmak istiyoruz'' dedi.

Altıparmak, Amerika, Çin, Tayland, Gürcistan, Sudan'dan gelen ticari heyetlere de BAKA olarak bölgenin tanıtımını yaptıklarını belirtti.

Burdur Valiliği ve BAKA öncülüğünde, Pars Enerji Grubu ve Solea Enerji Mühendisliğinin Burdur'a 2.5 milyon Avro tutarında biyogaz santrali yatırımı için uygun lokasyon çalışması yaptığını ifade eden Altıparmak, firma yetkililerinin Kemer'e yatırım kararı aldıklarını ve Ağustos ayında yatırıma başlanılmasının planlandığını söyledi.

BAKA uzmanları tarafından biyo kütle enerji, su ürünleri, tıbbi aromatik bitkiler, orman - orman ürünleri, kongre turizmi, eko turizmi, deri sektörü, yazılım sektörü, ısıtma-soğutma sistemleri, tarım makineleri ve tıbbi - medikal araçlar olmak üzere 8 sektörde rapor hazırlandığını belirten Altıparmak, iş adamların raporları web sayfasından takip edebileceklerini bildirdi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/korfez-ulkelerinden-bati-akdenize-200-milyon-dolarlik-yatirim-beklentisi_87059.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!