Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Körfezde Sır Kalmayacak

Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar İzmir Körfezi’yle ilgili en geniş kapsamlı çalışmayı başlattı. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü’yle mayıs ayında imzalanan protokol çerçevesinde kolları sıvayan akademisyenler körfezde sır bırakmayacak. Proje kapsamında körfezin tüm özellikleri, zemin yapısı, su

Milliyet EGE
Körfezde Sır Kalmayacak

Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar İzmir Körfezi’yle ilgili en geniş kapsamlı çalışmayı başlattı. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü’yle mayıs ayında imzalanan protokol çerçevesinde kolları sıvayan akademisyenler körfezde sır bırakmayacak.

Proje kapsamında körfezin tüm özellikleri, zemin yapısı, su sirkülasyonu gibi bilgilerin yanı sıra aktif fay hatlarının yeri de tespit edilecek. Körfezin farklı yerlerinden alınacak numuneler üniversitede incelenerek hazırlanacak rapor doğrultusunda marina, liman gibi yatırımlar için bilimsel tespitler gerçekleştirilecek.

Sürekli temizlik sağlanacak

Ayrıca iç ve dış körfez arasında yeterli sirkülasyonun sağlaması amacıyla yapılacak kanalın yeri ve özellikleri de  belirlenecek. Yapılacak sirkülasyon kanalı, körfezde sürekli temizliği sağlayacak. Yeni Kale önlerinden körfeze doğru olan akıntı girişi Ragıp Paşa Dalyanı’ndan çıkamadığı ve yeterli sirkülasyon olmadığı için tam temizlik sağlanamıyordu.

Çalışmalarla körfezin akıntı sistemiyle sismik ve batimetrik (derinlik) özellikler de ortaya çıkarılacak. Ayrıca derinlik haritasıyla jeolojik ve deniz tabanı morfolojisi de ölçülerek aktif tektonik özellikleri saptanacak, sıcak su çıkışları belirlenecek. Akıntı modelinin oluşmasının ardından, derinleştirme, kanal açma ve batık gemilerin çıkarılması gibi uygulamalarla iç körfezle dış körfez arasındaki sirkülasyon artırılacak. Çalışmalar yaklaşık 12 ay sürecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/korfezde-sir-kalmayacak_71472.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!