Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Korkutan Açıklama: AVM Sayısı 445'e Çıkacak

TESK Genel Başkanı Palandöken, yapılması planlanan AVM’ler ile toplam AVM sayısının 445’e çıkacağını ifade etti.

yapi.com.tr
Korkutan Açıklama: AVM Sayısı 445'e Çıkacak

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2017'nin sonu itibariyle Türkiye'de en az 401 AVM olduğunu söyledi. Palandöken, "İstanbul AVM şampiyonluğunu açık ara tek başına göğüslüyor. Ülkemizdeki toplam 401 AVM’nin 114’ü İstanbul’da, 39’u ise Ankara’da bulunuyor. Kontrolsüz şekilde hızla çoğalan AVM’ler hem esnafa hem çevreye hem de birbirine zarar veriyor. Bu gidişata artık dur denilmeli" dedi.

"AVM sayısı 3 yılda 445'e çıkacak"
Hürriyet'te yer alan habere göre, Bendevi Palandöken, yapılması planlanan AVM’ler ile toplam AVM sayısının 445’e çıkacağını ifade etti. Palandöken, "Halen inşaat halinde olup yapılması planlanan AVM’lerle birlikte İstanbul’daki AVM sayısı 114’ten 136’ya, Ankara ise 39’dan 47’ye çıkacak. Böylelikle ülkemizde toplam AVM sayısı ise 401’den 445’e çıkmış olacak.

İstanbul’da AVM’lerde ticari kiralanabilir alan 5,3 milyon metrekare, Ankara’da 1,6 milyon metrekare olacak. Kiralanabilir alan nüfusa oranlandığında Ankara şampiyonluğunu hala koruyor. Öyle ki Ankara’da kişi başına 3,4 metre kare, İstanbul’da ise 2,8 metre karelik bir alan düşüyor. Şehir merkezlerinin tam ortalarına kurularak görsel kirlilik oluşturdukları yetmiyor gibi, kapladıkları alan bakımından büyük yer işgal ediyorlar. Bu da nüfusa oranlandığında İlgi görmeyen, satışları düşük olan AVM’ler kapandıklarında ise milli servete zarar veriyorlar. Hiç açılışı yapılmadan kapanan AVM’ler dahi var" açıklamasında bulundu.

"Esnaf AVM ve zincir marketler yüzünden mağdur oluyor"
Palandöken, AVM’lerin tıpkı zincir marketler gibi çevresindeki esnafa zarar verdiğini söyledi. Palandöken, "AVM’ler de zincir marketler gibi kontrolsüz şekilde artıyor. Çok sayıda yapılması yerine doğru konumlara yapılması verimlilik açısından da olması gerekendir." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/korkutan-aciklama-avm-sayisi-445e-cikacak_163946.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!