Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Korunmayan 23 Milyon Yıllık Taşlaşmış Orman Talan Ediliyor

Ankara Çamlıdere'deki 23 milyon yıllık taşlaşmış orman, koruma altına alınması bürokratik kargaşa yüzünden geciktikçe talan ediliyor. Hediyelik eşya s

zaman
1


nkara Çamlıdere'deki 23 milyon yıllık taşlaşmış orman, koruma altına alınması bürokratik kargaşa yüzünden geciktikçe talan ediliyor. Hediyelik eşya satıcıları taş ağaçları kırıp götürüyor, çevredeki evler bu taşlardan yapılıyor.

Dünyada çok nadir bulunan taş-orman, 23 milyon yıl önce patlayan volkanların altında kalan ağaçların odun dokusunun içine silisin yerleşmesiyle oluşmuş. Yöre halkı tarafından uzun zamandır bilinmesine rağmen taş-ormanın keşfi, 2003 yılı Kasım ayında Jeoloji Mühendisleri Odası'ndan Yüksek Mühendis Tufan Erdoğan tarafından yapıldı. Oda'ya mensup Dr. Eşref Atabey ve Dr. Gerçek Saraç, bölgenin koruma altına alınması için Aralık 2003'te Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile Ankara Valiliği'ne başvurdu. Ancak taş-ormanın korunması henüz sağlanamadı. Dr. Atabey, koruma sağlanması geciktikçe doğal mirasın talana maruz kaldığını, yurtiçi ve yurtdışından birtakım insanların taş ağaçları kırıp götürdüğünü ve süs taşı olarak sattığını belirtiyor. Civarda yaşayan halk da ev ve çeşitli yapıların inşası için buradan taş kırıp götürüyor. Fosil ormanın bürokrasi macerası yaklaşık 1 yıldır ilgi çekici bir seyir izliyor. Atabey ve Saraç, kanunlarda böyle bir oluşumun karşılığı bulunmadığı için başvuracakları merci konusunda tereddüt geçirmişler. Başvuru yapıldıktan sonra da resmi kurumlar arasında birçok yazışmalar gerçekleşmiş. Önce böyle bir taş-ormanın olmadığını iddia eden kurumlar, sonunda ikna olmuşlar. Ancak Doğa Koruma ve Milli Parklar Kanunu'nda yapılan değişiklikten sonra, yönetmelikte değişiklik yapılması gündeme geldi. Değişiklik henüz tamamlanmadığı için, fosil alanın hangi statüde korunacağı bilinmiyor. Bu sebeple de taş-orman resmi kayıtlarda görülmüyor henüz.

Taş-orman Çamlıdere'nin Pelitçik köyü civarında oldukça geniş bir alana yayılmış durumda. Köyün eski muhtarı Ahmet Uslu, taş-ağaçları yıllardır kem gözlerden saklamaya çalıştıklarını, ancak basında konuyla ilgili haberler çıktıkça bölgenin talan edildiğini anlattı. Öte yandan yeni çıkan Maden Kanunu'nda da taş-ormanı ilgilendirecek bir madde bulunuyor. Kanunun 7. maddesi doğal sit ve kültürel varlıklarla ilgili. Bölgenin Maden Kanunu'na göre korunmasının gündeme gelmesi dolayısıyla bürokratik sürecin uzaması ihtimali de söz konusu. Yunanistan'ın Midilli adasında bulunan 20 milyon yıllık fosil ormanı, 1998 yılında bakanlar kurulu kararıyla koruma altına alındıktan sonra turizme açıldı. Bölgedeki taş-ormandan Yunanistan'ın ciddi bir turizm geliri bulunuyor.

Volkan patladı, orman taş kesildi

Fosil ormanın içinde yer aldığı oluşuma, jeoloji biliminde (bölgede yaşayan Galat halkına istinaden) Galatya masifi deniyor. Oluşum 21-23 milyon yıl önce meydana geldi. Volkanik patlamayla çam ve meşe ağaçları küller altında kaldı. Taşlaşmış ağaçlar, yaklaşık 5 kilometrekarelik bir alanda parçalanmış halde bulunuyor. Dokunulmadığı müddetçe dal ve kök parçalarının taş olduğunu anlamak oldukça güç. Dr. Eşref Atabey, taş-orman oluşumunun batıda Bolu, kuzeyde Çerkeş, Kurşunlu, Ilgaz, doğuda Çankırı ve Şabanözü, güneyde Beypazarı, Kazan ve Çubuk'la sınırlanan geniş bir alanda bulunduğunu belirtiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/korunmayan-23-milyon-yillik-taslasmis-orman-talan-ediliyor_20959.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • ben bolu seben hocaş köyü muhtarıyım benim köyümün civarında fosilleşmiş orman bulunmakta. buranın korunması çok zor, bu alanı sit alanı yapmak hiçbirşeyi değiştirmiyor. ama muhtar olarak korumaya devam ediyoruz burdaki agacların hepsi ayakta; 1 metre 150 santim boylarında. yapmış oldugumuz calışmalar akademik anlamda. bu konunun muhataplarıyla birlikte üç yıldır çalışıyoruz, istenirse duyarlı olunursa korunabiliyor. şu an bu alan dogal park oluyor; eko turizme acılacak. şunu demek istiyorum; bu ülke bizim, değerlerimize sahip cıkmalıyız, bu işin simsarları bu agacları ıstediler, 20 milyon yıldan bahsediliyor. bu kadar yıl ayakta kalan tarihi bir varlığı yok etmek bizim ne haddimize? YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!