Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kosova İle ‘Kültürel İşbirliği’

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen ve beraberindeki heyet temaslarda bulunmak üzere Kosova’ya gitti. Ziyaret sırasında iki ülke arasınd

AAültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Mustafa İsen ve beraberindeki heyet temaslarda bulunmak üzere Kosova’ya gitti. Ziyaret sırasında iki ülke arasında ‘kültürel işbirliği anlaşması’ da imzalanacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Müsteşar İsen, Müsteşar Yardımcısı Nadir Alpaslan, Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanı Ufuk Yılmaz Kosova’da 28 Ağustos’a kadar temaslarda bulunacak.

Ziyaret sırasında iki ülke arasında ‘kültürel işbirliği anlaşması’ da imzalanacak. Anlaşma, Kosova’da bulunan ve Osmanlı Türk döneminden kalan Prizren’deki Sinan Paşa Camii, Priştina’daki Fatih Sultan Mehmet Camii ve İpek Kızıl Camii gibi kültür varlıklarını yenileme ve yapılandırma projelerinin uygulanmasını kapsıyor.

Bu yapıların restorasyonlarının gerçekleştirilebilmesi için karşılıklı anlaşma yoluyla başka projelerin de geliştirilmesi ve gerekli görüldüğü takdirde uygulamayı kolaylaştırmak için teknik ve mali konularda taraflar arasında mutabakat zaptının ya da özel bir protokolün düzenlenmesi de anlaşmada yer alıyor.

Bu bağlamda, Kosova’da bulunan Sultan Murat Türbesi’nin restorasyonuna ilişkin protokolün de Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlandığı bildirildi.

Ziyarette, Müsteşar İsen’in Birleşmiş Milletler Misyon Şefi ve yetkilileri, Kosova Kültür Bakanı, Kosova Türk Demokrasi Partisi Genel Başkanı, Kosova Doğruyol Güzel Sanatlar Derneği ve diğer Türk dernek ve sivil toplum kuruluşlarının yetkilileriyle görüşmelerde bulunacağı da kaydedildi.

Heyet, 28 Ağustos Cumartesi günü yurda dönecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kosova-ile-kulturel-isbirligi_16977.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!