Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kosova'nın İlk Gökdelenini Türk Şirketi Yapacak

İnşaat sektöründe ABD ve Çin'in ardından üçüncü sırada yer alan Türk müteahhitlerin şimdiki durağı, geçen yıl bağımsızlığına kavuşan Kosova oldu. Ekşiler İnşaat, Kosova'nın ilk gökdelenini inşa edecek. 180 bin metrekarelik inşaat kompleksi, 200 milyon Euro'ya mal olacak. Akıllı bina olarak tasarlanan inşaatta, rezidans, alışveriş merkezi ve

Zaman Gazetesi
Kosova'nın İlk Gökdelenini Türk Şirketi Yapacak

İnşaat sektöründe ABD ve Çin'in ardından üçüncü sırada yer alan Türk müteahhitlerin şimdiki durağı, geçen yıl bağımsızlığına kavuşan Kosova oldu. Ekşiler İnşaat, Kosova'nın ilk gökdelenini inşa edecek. 180 bin metrekarelik inşaat kompleksi, 200 milyon Euro'ya mal olacak. Akıllı bina olarak tasarlanan inşaatta, rezidans, alışveriş merkezi ve gökdelen olacak.

Geçen hafta 100 işadamıyla Makedonya ile Kosova'ya çıkarma yapan Dış Ticaret'ten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın ekibinde çok sayıda müteahhit de bulunuyordu. Bu isimlerden biri olan Sefer Ekşi, Türkiye'ye ön anlaşma yaparak döndü. Kosova'daki iş imkanlarını araştıran Ekşiler İnşaat, bu ülkede yatırım kararı aldı. Arsa sahibi ile anlaşarak pürüzleri ortadan kaldıran Ekşi, hafta başında imzayı atmaya hazırlanıyor. 180 bin metrekare inşaat yapılması planlanan arsanın ruhsat ve imar izinleri alınmış durumda. Bu arsaya 42 katlı gökdelen yapmayı planlayan Ekşiler İnşaat, alışveriş merkezi ve rezidans da inşa edecek. Grup, 180 bin metrekarelik alanda ülkenin en büyük inşaat komplekslerinden birine imza atacak.

Sefer Ekşi'ye, Bakan Çağlayan'dan da destek sözü geldi. Projenin hayata geçmesine büyük önem veren Çağlayan'ın bürokratik engellerin aşılması konusunda tam destek verdiği ifade edildi. Geçen yıl bağımsızlığını ilan eden Kosova, savaşın yaralarını sarabilmiş değil. Savaş sırasında yakılan köy ve beldelerden yaşanan göçler nedeniyle başkent Priştina'nın nüfusu hızla artmış. Bu nedenle acil olarak çok sayıda konuta ihtiyaç bulunuyor. Henüz nüfus sayımı yapılamadığı için kesin rakamlar bilinmemekle birlikte Priştina'da 600 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. Konut açığı sebebiyle iki üç aile bir arada yaşıyor.

Yeni bağımsızlığına kavuştuğu için devlet yönetimi dahil birçok alanda eksikleri bulunan Kosova'nın kısa sürede büyük gelişme sağlayacağı belirtiliyor. Her yıl AB'den 2,5 milyar Euro hibe alan ülkenin kısa sürede atılım yapması bekleniyor. Ülkede incelemelerde bulunan çok sayıda işadamı, "Yatırım için tam zamanı. 5 yıl sonra bambaşka bir Kosova olacak. Elimizi çabuk tutmazsak sonraki yıllarda buraya girmekte zorlanırız." diyor.

Türk firmaları, yap-işlet-devret yöntemi ile yapılacak olan Priştina Havaalanı'na da talip oldu. Yaklaşık 100 milyon Euro tutarındaki havaalanı yatırımı için Türk firmaları girişimde bulunmaya hazırlanıyor. Havaalanı inşaatında başarılı yatırımlara imza atmış olmaları, Türklerin şanslarını artırıyor. Alman şirketlerin de havaalanı yatırımı için kıyasıya rekabete girişeceği belirtiliyor. Ayrıca Kosova, 1,17 milyar Euro tutarında otoyol yatırımı planlıyor. Üsküp ile Arnavutluk'un başkenti Tiran'ı birbirine bağlayacak olan yatırımdan Türk firmalarının ciddi pay alabileceği ifade ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kosovanin-ilk-gokdelenini-turk-sirketi-yapacak_69419.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!