Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kotta Kalan Dairelere Ruhsat Verilmeyecek

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, eyimli arsalara yapılan binalarda bırakılan ‘kot’ uygulamasını kaldıracaklarını açıkladı. Dünyanın

Zaman
Kotta Kalan Dairelere Ruhsat Verilmeyecek

nkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, eyimli arsalara yapılan binalarda bırakılan ‘kot’ uygulamasını kaldıracaklarını açıkladı.

Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir yapılaşmanın bulunmadığına işaret eden Başkan Gökçek, “Binaların güneş görmeyen ve toprak altında kalan bölümlerinde insanların yaşaması uygun değil. Buralar ya otopark olarak değerlendirilmeli ya da binanın ortak kullanımına açık yerler haline getirilmeli. Yapacağımız düzenlemeyle, kotta kalan dairelere ruhsat vermeyeceğiz.” dedi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent’in sorunları ve yapılan çalışmalar hakkında Zaman’a bilgi verdi. Gelecek nesillere modern bir başkent bırakmanın gerekliliğine inandıklarını ifade eden Başkan Gökçek, işe insanca yaşanacak konutlardan başlamak gerektiğini söyledi. Müteahhitler için önemli bir ‘rant’ haline gelen kotta daire yapımının kabul edilemez boyutlara ulaştığına işaret eden Gökçek, “Dört katlı bina için ruhsat alan bir müteahhit, bazen arsanın eğimine göre dört katta kotta daire yapıyor. Başta asansör olmak üzere, sekiz katlı bir binada bulunması gereken hiç bir şartı yerine getirmeyen müteahhit, bu işten karlı çıkarken, ortaya kabul edilemez bir şehirleşme çıkıyor.” şeklinde konuştu.

Etimesgut yolu 6 şerit olacak 1011 Kavşağı yapılacak
Trafiği rahatlatmak için dar yolları genişlettiklerini ve bir çok yere köprülü kavşak yaptıklarını hatırlatan Başkan Gökçek, sabah ve akşam saatlerinde tıkanma olan 1011 kavşağıyla ilgili tüm çalışmaların bitirildiğini ve yakında inşaatın başlatılacağını açıkladı. Etimesgut–Zırhlı Birlikler Okulu’nun önünden geçen iki şeritli yolun genişletilerek altı şeride çıkarılacağının müjdesini veren Melih Gökçek, çalışmalara mayıs ayında başlanacağını söyledi. EGO’ya ait eski otobüslerin yerine 450 adet yeni otobüs alımı için ihale yaptıklarını açıklayan Başkan Gökçek, Ankaralılar’a rahat toplutaşım imkanı sunacaklarını belirtti. Ulaşıma yapılan yüzde 33’lük son zamdan geriye dönüş olmadığını ifade eden Melih Gökçek, toplu bilet alınması durumuda ücretinin 1.2 YTL yerine 1 YTL’ye ineceğini hatırlattı. Mülakatla danışman alma çalışmalarını hatırlattığımız Gökçek, 2 binin üzerinde gencin başvurduğu danışmanlık için şimdiye kadar 100 kişiyle yüz yüze görüştüğünü ve bunlardan 2’sini seçtiğini açıkladı. Diğer adaylarla da vakit buldukça görüşmelerinin devam edeceğini belirten Başkan Melih Gökçek, mülakatların ne zaman biteceği konusunda tarih vermesinin zor olduğunu ifade etti. Belediye kaynaklarının Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor’a aktarıldığı yönündeki eleştirileri cevaplayan Melih Gökçek, bu tür iddiaların Ankarspor’un başarısını kıskananlar tarafından ortaya atıldığını iddia etti. Kendisi gibi belediye başkanı oldukları dönemde şehirlerini takımlarına başkanlık eden Gaziantep eski Belediye Başkanı Celal Doğan ile İzmit eski Belediye Başkanı Sefa Sirmen’in el üstünde tutulduklarını hatırlatan Gökçek, “O zaman sesini çıkarmayan ve hatta destekleyenler, şimdi bu işi biz yapınca itiraz ediyorlar. Bunlar, ideolojik ve kıskançlığa dayalı yaklaşımlar. Ankarspor’un başarısını çekemeyenler bu tür eleştirilerle bizi yıpratmaya çalışıyor.” dedi. Ankaraspor’un gelecek sezon şirketleşeceğini ve kendi ayakları üzerinde duran bir kulüp haline geleceğini açıklayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, 4 yıl sonra da şampiyon olacaklarını iddia etti. Ankarspor’un Teknik Direktör Samet Aybaba’yla yoluna devam edeceğini dile getiren Başkan Melih Gökçek, takımın her maçını yakından izlediğini ve kaybedilen maçlardan sonra sağlığından çok moralinin bozulduğunu söyledi. Günde 4 ile 8 saat uyuduğunu dile getiren Gökçek, bazen sinemaya gittiğini, kitap okumaya vakit bulamadığını söyledi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek bir dönem daha başkanlığa aday olacağını, sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kotta-kalan-dairelere-ruhsat-verilmeyecek_24804.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!