Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Köy Evini Yöresel Mimariyle Yapana Destek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, köy evlerinin yöresel mimariye uygun inşa edilmesi için hazırlanan projeyi uygulayanlara kredi vermeyi planladıklarını bildirdi.

yapi.com.tr/AA
Köy Evini Yöresel Mimariyle Yapana Destek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yaptığı açıklamada, TOKİ Başkanlığı döneminde yaklaşık 8 yılda 500 bin konut yaptıklarını, bu sayının tüm Avrupa ülkelerinde inşa edilen konut sayısından fazla olduğunu söyledi.

Bundan sonra yöresel mimariye daha fazla dikkat edeceklerini, hem TOKİ hem de Bakanlığın bu konuda çok güzel projeler gerçekleştirdiğini dile getiren Bayraktar, ilk etapta Karadeniz bölgesinde yöresel mimarinin örneklerini hayata geçirmek için çalışma yürüttüklerini bildirdi.

Batı, Orta ve Doğu Karadeniz'in her biri için yöresel özelliklerini yansıtan 15 tip proje hazırladıklarını anlatan Bayraktar, "Bunlar bir, iki, maksimum üç katlı. Projeleri, valiliklere, kaymakamlıklara dağıtacağız. Ev yapmak isteyen köylü, muhtar, projeleri buradan alabilecek" dedi.

Bakan Bayraktar, projeyi uygulayanlara 5 bin lira bitirme kredisi vermeyi planladıklarını ifade ederek, "Şimdi bunun yollarını arıyoruz. 'Projeyi uygularsan iskan sırasında ya da evini bitirmeye yakın al sana 5 bin lira yardım.' Parayı baştan verirsek, uygulamalarda sıkıntı yaşanabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, Karadeniz bölgesi için çalışmaların tamamlandığını, diğer bölgelerin yöresel özelliklerine uygun projeler hazırlamak için de ciddi şekilde çalıştıklarını kaydetti.

ETİKETLER: Erdoğan Bayraktar
http://www.yapi.com.tr/haberler/koy-evini-yoresel-mimariyle-yapana-destek_108494.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!