Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Marka Kent Olmak İçin Mimarlığa Önem Verilmeli"

Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Topal, marka kent olmak için mimarlığa önem verilmesi gerektiğini söyledi.

yapi.com.tr/AA
"Marka Kent Olmak İçin Mimarlığa Önem Verilmeli"

Mimarlar Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Topal, marka kent olmak için mimarlığa önem verilmesi gerektiğini belirterek, İzmir'de kentsel dönüşümde mimarlığın yok sayıldığını söyledi.

Topal, Mimarlar Odası İzmir Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısında, kentin yenileme alanlarında sağlıklı, güvenli yapıların ve nitelikli yaşam alanlarının elde edilmesine yönelik çalışmaları çok önemsediklerini, ancak alelacele yapılacak müdahalenin sağlıksız ve geri dönüşü neredeyse olanaksız sonuçları beraberinde getirebileceğini kaydetti.

Dönüşüm projelerinde mimari niteliğin önem taşıdığını ifade eden Topal, "Bu nedenle mimari projeler, alışılmış ihale yöntemlerini ve onların kısıtlılıklarını aşan nitelikte çalışmalarla elde edilmelidir" dedi.

Topal, İzmir'de kentsel dönüşüm çalışmalarının İzmir'de meslek adamları ve bu alanda faaliyet gösteren firmaların katılımına neredeyse kapalı olduğunu savunarak, "İzmir Büyükşehir Belediyesi'nce yayınlanan ihale şartnamelerinin belirttiği koşulları sağlayabilecek mimarlık, mühendislik, planlama kuruluşları İzmir'de yoktur. Mimari proje yapmaya yetkili büro tescil belgesi ve mimar ortağı olmayan firmalar ihaleleri almaktadır. Şehirler mimari yapılarıyla tanınır. Bu nedenle marka kent olmak için önem verilmelidir. İzmir'de, kentsel dönüşümde mimarlık yok sayılıyor" diye konuştu.

İzmir'de konut alanının yarısında dönüşüme ihtiyaç olduğunu belirten Topal, "Kentsel dönüşüm Kordon'da başlamalı" şeklindeki görüşleri hatırlatarak, Kordon'un birinci öncelik olmadığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/marka-kent-olmak-icin-mimarliga-onem-verilmeli_108724.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!