Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Köy Mahalle Olunca Kuyu Suyunu Sattı

Yeni yasayla köy statüsünden çıkıp "Ankara’nın mahallesi" haline gelen Gökçeyurt Köyü’nde su faturası krizi yaşanıyor. Daha önce sadece suyun alındığı kuyuların elektrik parasını ödeyen köylüler aynı suyu ASKİ kuyulardan çekip kendilerine satınca bin liraya varan faturalarla karşılaştılar.

Hürriyet Gazetesi
Köy Mahalle Olunca Kuyu Suyunu Sattı

Yeni yasayla köy statüsünden çıkıp "Ankara’nın mahallesi" haline gelen Gökçeyurt Köyü’nde su faturası krizi yaşanıyor. Daha önce sadece suyun alındığı kuyuların elektrik parasını ödeyen köylüler aynı suyu ASKİ kuyulardan çekip kendilerine satınca bin liraya varan faturalarla karşılaştılar.

Nüfusu 2 binin altına düşen bazı belediyelerin kapatılmasına ilişkin düzenlemeyle "köy" statüsünden çıkıp "Ankara’nın Mahallesi" haline gelen Gökçeyurt Köyü’nde, ASKİ’ye abone olan köylüler, ilk ay gelen 1000 liraya ulaşan su faturası karşısında şoke oldu.

Köydeki kuyulardan alınan suyu tekrar köylülere şehir şebekesi tarifesinden satan ASKİ’ye tepki gösteren köylüler, artık musluklardan akan suyu kullanmaya korkuyor. Evlerinin önündeki bahçelerini ve ağaçları çeşmelerden kovalarla taşıdıkları su ile sulayan köylüler, "Şehirli olmak bize yaramadı. 100-150 yıllık köye yeni kurulmuş şehir mahallesi muamelesi yapılamaz, böyle giderse bahçelerimiz, ağaçlarımız kuruyacak" dedi.

Ankara-Samsun yolunun 30. kilometresinde bulunan, 600 haneli, 2 bin 700 nüfuslu Gökçeyurt Köyü, yerel yönetimlerle ilgili yasayla "Ankara’nın Mahallesi" statüsüne geçince, köy tüzel kişiliği tarafından yapılan su sağlanması işi haziran ayında ASKİ’ye devredildi. Önceden, suyun alındığı kuyuların elektrik parasını karşılayacak kadar bedel ile metreküpü 30 kuruştan su sağlayan köylüler, Haziran’da ASKİ’ye abone olarak su saatlerini yeniledi. Geçen hafta, ASKİ’den ilk su faturalarını alan köylüler, 1000 liraya kadar varan su bedelleri karşısında şoke oldular.

Önce faturalar ödenecek

Şikayetlerini bildirmek üzere ASKİ’ye yönelen köylüler, "şikayet edilse de önce faturaların ödenmesi gerekiyor" yanıtını alınca da, bundan sonraki su faturalarını yükseltmemek için çareyi, bahçelerini ve ağaçlarını sulamak için köy çeşmelerinden su taşımakta buldular.

Köyde her bir evin, 1-2 parsel arazi üzerine kurulduğunu, evlerin önünde de küçük bahçeler bulunduğunu, bu bahçelerde günlük tüketim için domates, biber, maydanoz yetiştirildiğini, ayrıca 15-20 tane de meyve ağacı yer aldığını anlatan köylüler, "Korkumuzdan domateslerimizi, biberlerimizi, meyve ağaçlarımızı sulayamıyoruz. Sebzelerimizin, gözümüz gibi büyüttüğümüz ağaçlarımızın kurumasını istemiyoruz. ASKİ, bizden aldığı suya, mutlaka farklı tarife uygulamalı. Şehir muamelesi görmek istemiyoruz" diye konuştu.

Köylüler ASKİ’nin faturalarının son ödenme tarihinin geldiğini belirterek, acilen yeni düzenleme yapılmasını istediler. ASKİ’nin 442 lira su faturası gönderdiği Çetin Özçelik adlı abonenin eşi Süheyla Özçelik, iki parsel arazilerinin birinde evlerinin bulunduğunu, birinde de günlük tüketim için domates, biber, patlıcan yetiştirdiğini belirterek, şöyle konuştu:

Taşıma suyla sulanıyor

"Yıllardır yiyeceğimiz maydanozu, biberi evimizin önünden yetiştiririz. 10-15 tane de ağacımız var. Son bir ay için 442 liralık su faturası geldi. Zaten buradan yetişen sebze-meyvenin toplam değeri bile bu kadar değil. Hem köyde yaşayıp hem de her şeyi çarşıdan almak istemiyoruz. Yıllardır yetiştirmek için uğraştığımız ağaçları kurumaya terk edemeyiz. Domateslerim döl tuttu, sulamam lazım. Üstelik, su israfı olmasın diye hemen hemen bütün köylü bahçesine damla sulama sistemi kurdu. Belediye, bizim gibi 100 yıllardır köy olan yerlere farklı tarife uygulamalı. Bizim gibi yerler, şehir tarifesinden su kullanmamalı. Bizim suyumuzu niye bu kadar bize pahalıya satıyorlar?"

Bahçelerini sulamak için çeşmelerden su taşıyan kadınlar da "Yıllar öncesine döndük. Taşıma suyla bahçelerimiz suluyoruz" diye tepkilerini dile getirdi.

Köye gönderilen faturalar üzerinde yapılan belirlemeye göre, 36 metreküplük bir tüketimde, bir abone, vergi, atıksu bedeli dahil, 1 metreküp suya 4 lira ödedi. Kademeli tarife nedeniyle 88 metreküplük tüketimde ise 1 metreküp suyun bedeli 5,5 liraya geldi.

Köylü indirim istiyor

Gökçeyurt Mahallesi Muhtarı Mehmet Özgül köyün suyunun ASKİ’nin açtığı kuyulardan sağlandığını, kuyulardan çıkan suyun fazlasının ASKİ’ye verilmesi karşılığında şebeke yatırımlarının da köy ile ortak yapıldığını söyledi. Önceden, köylülerden sadece suyun dağıtımında kullanılan pompalarda kullanılan elektrik bedelinin alınarak bu bedelin ASKİ’ye verildiğini anlatan Özgül, köyün mahalle statüsüne geçmesinden sonra, artık abonelik sisteminin uygulandığını kaydetti.

Artık evlerin bahçelerinde sebze üretiminin devam etmesinin mümkün olmadığını, ancak mevcut ağaçların kurumaması için belli bir su tüketimi gerektiğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koy-mahalle-olunca-kuyu-suyunu-satti_70876.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!