Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kozlu’da Hayatını Kaybeden Madenciler “Saygı Yürüyüşü” ile Anıldı

7 Ocak Pazartesi günü Kozlu’da hayatını kaybeden 8 maden işçisi Taksim Meydanı’ndan Galatasaray Meydanı’na kadar yapılan “Saygı Yürüyüşü” ile anıldı.

yapi.com.tr
Kozlu’da Hayatını Kaybeden Madenciler “Saygı Yürüyüşü” ile Anıldı

“İş cinayetlerine dur diyebilmek için” her ayın ilk pazar günü Taksim’de “Vicdan ve Adalet Nöbeti” tutan aileler, bu defa hem Kozlu’da hayatını kaybeden madencileri anmak, hem de yaşanan faciadaki sorumlulara olan öfkelerini dile getirmek için bir araya geldiler.

2008’de Davutpaşa ve 2011’de Ostim-İvedik patlamaları, 2012’deEsenyurt AVM inşaatı çadır yangını, 2011’de ikinci Van depreminde yıkılan Bayram Otel, 2012’de Arka Sıradakiler dizisi seti ve nicesinde, çeşitli “iş kazalarında” yakınlarını kaybedenler bir arada adalet mücadelesini sürdürmeye devam ediyorlar. Sevdiklerini, yakınlarını iş cinayetlerinde kaybeden aileler, her defasında yaşanan ihmal ve denetimsizlik zincirine, işçi güvenliği için gerekli önlemlerin alınmamasına, sorumlu ve yetkili kurum-kişilerin görevlerini yerine getirmemesine ve kamuoyunda artık “iş kazalarının” olağanlaştırılmaktan çıkarılmasının gerekliliğine dikkat çekiyorlar.

Saygı Yürüyüşü’ne destek vermek için bir araya gelen yaklaşık 300 kişi, saat 12.00’de Taksim Meydanı’nda buluşarak “Sorumlular belli, adalet istiyoruz”, “Çalışırken ölmek istemiyoruz”, “Kaza-kader değil, cinayet” sloganlarıyla Galatasaray Meydanı’na kadar yürüdüler. Katılımcıların siyahlar giymesi dikkat çekti.

Aileler adına basın açıklamasını okuyan, Esenyurt Marmarapark AVM inşaatında hayatını kaybeden işçi Barış Kıyak’ın kardeşi Damla Kıyak, her iş cinayetinden sonra olduğu gibi “Kozlu’da da yine tablonun aynı” ve kamu yetkilileri tarafından yine “işçi ölümlerini olağanlaştıran” yönde birçok beyanat verilmiş olduğuna dikkat çekti. Kıyak, daha önce denetlenen ve eksikler bulunarak para cezası kesilen maden ocağına ilişkin soruları Enerji Bakanı’nın “manipülatif ve spekülatif” bulmasını ve dün cenazesine ulaşılan son madencinin ardından Zonguldak Valisi’nin “Son cenaze de çıktı artık, şu andan sonra gündeme getirmeyelim,” sözlerini hatırlatarak “facianın üstünün örtülmeye çalışıldığını” belirtti.

Kıyak, Kozlu’da yaşananların ve bunların nedenlerinin “apaçık ortada olduğunu” ifade etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı müfettişler tarafından defalarca yapılan denetimlerde işyerinde kazaya yol açabilecek tehlikeli durumların rapor edilmiş olmasına ve Sayıştay tarafından TBMM’ye sunulan raporda “metan gazını önceden gösterecek sondajlar yapılmadan kazılara devam edildiğinin” ifade edilmesine karşın, “bu raporların gereklerinin neden yerine getirilmediğini ve gerekli yaptırımlarla önlemler alınmadığını” sordu.

Kıyak, konuşmasının sonunda başta Kozlu olmak üzere tüm iş cinayetlerinde hayatını kaybedenler için saygılarını ve rahmet dileklerini sunduktan sonra, her ayın ilk pazar günü saat 13.00’te Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdikleri “Vicdan ve Adalet Nöbeti”ne devam ettiklerini hatırlatarak 18 Ocak’ta Esenyurt, 22’sinde Van-Bayram Otel duruşmalarının yapılacağının bilgisini paylaştı.

Aileler basın mensuplarına ve yürüyüşe destek verenlere teşekkür ederek Saygı Yürüyüşü’nü sonlandırdılar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kozluda-hayatini-kaybeden-madenciler-saygi-yuruyusu-ile-anildi_103867.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!