Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

2013’te Madenler 95 Madenciye Mezar Oldu!

Dev Maden-Sen tarafından hazırlanan raporda, 2013 yılında madenlerde 98 "iş kazasının" meydana geldiği ve bu kazalarda 95 madencinin yaşamını yitirdiği, 191 madencinin ise yaralandığı kaydedildi.

yapi.com.tr
2013’te Madenler 95 Madenciye Mezar Oldu!

Evrensel'in haberine göre, Türkiye Devrimci Maden Arama ve İşletme İşçileri Sendikası (Dev Maden-Sen) 2013 yılında madenlerde meydana gelen “iş kazaları”na ilişkin hazırladığı raporu açıkladı. Raporda, yeni bir yıla girerken madencilik sektöründe olumlu gelişmelerden söz etmenin mümkün olmadığı belirtilerek, şunlar kaydedildi: “Çünkü çalışma yaşamını hâlâ 12 Eylül darbesinden kalan yasal düzenlemeler belirlemektedir. Devlet ve sermayenin zihniyetinde, işverenle işçi arasına sendika gibi zararlı örgütlerin girmemesi gerektiği ve bunun için ‘gereğinin’ yapılması düşüncesi hala egemen bir yaklaşım olarak ülkede geçerliliğini korumaktadır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği konusunu maliyet tasarrufuna indirgeyen ve sendikaları dışlayan egemen tutum ısrarla sürdürülmektedir. Bu mantıkla çıkarılan yasa, tüzük ve yönetmeliklerin ihtiyaca yanıt vermediği, maden ocaklarında eksilmeyen kan ve gözyaşından anlaşılmaktadır” denildi.

Raporda, somut veri ve bilgiler dahilinde madencilik sektöründe 2012 yılı ile 2013 yılı karşılaştırıldığında ölümlü kazalardaki artışın gözle görülür şekilde devam ettiğinin görüldüğü belirtilerek, “Bunun yorumsuz örneği; 2012 yılında ölümlü kazalarda 78 madencinin yaşamını yitirmesi, 2013 yılına gelindiğinde ise bu sayının 95’e yükselmesidir” denildi. Raporda, Aralık ayı içinde madenlerde yaşanan 10 kazada, 10 maden işçisinin yaşamını yitirdiği, 5 işçinin ise yaralandığı kaydedildi. Yine 2013 yılı boyunca madenlerde 98 “iş kazasının” meydana geldiği, bu kazalarda 95 madencinin yaşamını yitirdiği, 191 madencinin ise yaralandığı kaydedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/2013te-madenler-95-madenciye-mezar-oldu_115520.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!