Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kredide Talep Patlaması

Konut kredilerinde faiz indirme yarışı kredi talebini patlattı. Faiz indirme rekabetinin kızıştığı 21 Ağustos’tan bu yana bankalar 2.5 milyar TL’lik konut kredisi verdi. Bu rakam yılın ilk 8 ayında sadece 1.2 milyar TL civarındaydı. Hazine kağıtlarında azalan getiriler nedeniyle faiz yarışının 2010’da da sürmesi bekleniyor.

Gazete Vatan
Kredide Talep Patlaması

Bankaların konuttaki faiz indirme yarışı tüketicilerin kredi talebini patlattı. Faizlerin ilk kez yüzde 1’in altına indiği 21 Ağustos haftasından bu yana bankalar toplam 2 milyar 497 milyon TL tutarında konut kredisi verdi. Bu tutar 2008 yılı sonu ile 21 Ağustos arasında 1 milyar 215 milyon TL olarak gerçekleşmişti. Yani faiz yarışının kızıştığı 21 Ağustos tarihinden sonra geçen 3 aylık sürede bankalar tüketicilere, bu yılın ilk 8 ayında kullandırdıkları toplam konut kredisinin tam 2 katı kadar kredi açtı. Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin ardından hem mevduat hem de devlet iç borçlanma senetlerinde azalan getiri imkanının vatandaşların konuta olan ilgisini canlandırdığı söyleniyor. Düşen kredi faizlerinin yanı sıra konut fiyatlarında yükselişin yaşanmamasının alternatif yatırım aracı arayanlara ekstra fırsat sunduğu belirtiliyor. İnşaat firmalarının peşpeşe düzenledikleri kampanyaların da bu süreci desteklediği ifade ediliyor.

Merkez Bankası da geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği faiz indirimi kararı sonrasında yaptığı açıklamada, 2008 yılı Kasım ayından bu yana sürdürülen faiz indirimlerinin etkisi ve küresel risk algılamalarındaki iyileşmenin desteği ile kredi piyasasında olumlu gelişmelerin gözlenmeye başladığına dikkat çekti.

Hazine’ye borç verdiler

Bono faizlerinde yaşanan gerilemenin ardından bu alanda azalan kâr marjlarının bankaları yeniden kredi verme yarışına iteceği tahmin ediliyor. Öyle ki Eylül 2008 ile Eylül 2009 tarihleri arasında bankaların ellerindeki likidite yüzde 23 oranında arttı. Bu likiditenin önemli bölümü Hazine kağıtlarına yöneldi.

Son 1 yılda artan bütçe açıkları nedeniyle kamunun kaynak talebi arttı ve bankaların Hazine’ye açtığı krediler yüzde 41 oranında yükseldi. Bu süreçte bireysel ve ticari krediler sadece yüzde 2 oranında artış gösterdi. Bunda azalan kredi talebinin yanında beklentilerin bozulması ve ekonomik faaliyetin daralmasına bağlı olarak bir yandan kredi arzındaki standartların yükselmesi etkili oldu.

En fazla artış 60 ay vadelide

Konut kredilerinde tüketiciler son 3 ayda en fazla 60 ay vadeli krediyi tercih etti. Kredi hacminde yaşanan 2.5 milyar TL’lik artışın yüzde 29.74’ü 37-60 ay vadeli kredilerden oluştu. 60 aylık konut kredisinin yılbaşında yüzde 24.5 olan toplam krediler içerisindeki payı da yüzde 27.64’e çıktı. 120 ay ve üzeri vadelerin toplam içindeki payı hızla geriledi. Bunda düşen faizler nedeniyle kredilerini yeniden yapılandıranların artması etkili oldu. Bankaların tamamı halen 60 aya kadar olan vadelerde yüzde 1’in altında faiz işletiyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/kredide-talep-patlamasi-_74556.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!