Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Krediler İnşaata Akıyor

Gayrimenkul sektöründe firmalar bankaların kredi vermediğinden şikâyet etse de sektöre verilen kaynak her geçen yıl artıyor.

yapi.com.tr
Krediler İnşaata Akıyor

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; inşaatta kriz sesleri yükselirken, sektör temsilcileri zaman zaman bankaların kendilerine kredi verirken temkinli olduğundan şikâyet ediyor. Ancak rakamlar kredi genişlemesinin devam ettiğini gösteriyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre 2015’te 116.2 milyar TL olan inşaat sektörü nakdi kredileri 2016 sonu itibarıyla 146.1 milyar TL’ye, 2017 sonu itibarıyla ise 181.2 milyar TL’ye yükseldi. Böylelikle 2017 yılında bir önceki yıla göre sektöre verilen kredilerdeki genişleme yaklaşık yüzde 25 oldu. Aynı dönemler itibarıyla bankacılık sektöründe toplam kredilerdeki genişleme yüzde 2’de kaldı. Bu durum inşaat sektöründeki kredilerin toplam kredilere oranla 12 kat daha fazla genişlediğini ortaya koydu.

Projeler durur
Tutar olarak bakıldığında da 2017 sonunda ferdi kredi kalemlerinden ve toptan ticaret ve komisyonculuktan sonra en çok kaynak ayrılan kalem inşaat oldu. Bu dönemde toplam krediler içinde toptan ticaret ve komisyonculuğun payı yüzde 9.02 iken inşaatın payı yüzde 8.64 oldu. Sektörel kredilerin takibe düşme oranında da yüzde 4.36 ile toptan ve komisyonculuk ilk sırada gelirken ikinci sırada ise yüzde 3.46 ile inşaat geliyor. Bireysel krediler içerisinde ise yine konut kredilerinin ağırlığı dikkat çekiyor. 2010’da bireysel krediler içinde 61 milyar TL konut kredisi kullanılırken 2016’da bu oran 164 miyar TL ve 2017 Aralık’ta ise 192 milyar liraya yükseldi. Toplam bireysel kredilerin yüzde 41’ini ihtiyaç ve diğer krediler oluştururken yine ikinci sırada yüzde 39 ile konut kredileri yer aldı. Türkiye’nin büyük önem atfettiği ve ciddi yatırımlar yaptığı elektrik, gaz üretim dağıtım kalemi altında yer alan enerji faaliyetlerinde 2017 sonu itibarıyla krediler 139.7 milyar TL’de kaldı. Sektör temsilcilerine göre, Türkiye’de faizler çok yüksek, bu da projelerin durması manasına gelecebilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/krediler-insaata-akiyor_163312.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!