Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kriz Kongreleri de Vuruyor Turizmde Destek Gecikmemeli

Talha Çamaş, İstanbul'da kongre turizmi denince ilk akla gelen isimlerden biri. 1996'da yapılan HABİTAT II ile başlayan AGİT, 10. Dünya Kulak Burun Boğaz Kongresi, Dünya Satranç Olimpiyatları, NATO Zirvesi, Eurovision gibi büyük toplantılarla süren 600'ün üzerinde ulusal ve uluslararası kongre, sempozyum, toplantının fiilen yönetiminde bulunan

Referans Gazetesi
Kriz Kongreleri de Vuruyor Turizmde Destek Gecikmemeli

Talha Çamaş, İstanbul'da kongre turizmi denince ilk akla gelen isimlerden biri. 1996'da yapılan HABİTAT II ile başlayan AGİT, 10. Dünya Kulak Burun Boğaz Kongresi, Dünya Satranç Olimpiyatları, NATO Zirvesi, Eurovision gibi büyük toplantılarla süren 600'ün üzerinde ulusal ve uluslararası kongre, sempozyum, toplantının fiilen yönetiminde bulunan Çamaş, 1970'lerden beri turizm sektörünün içinde. Eşi İlknur'la birlikte kurduğu Visitur Seyahat AŞ, şimdi de 2009'da yapılacak Uluslararası Para Fonu (IMF) toplantısının organizasyonunu yapıyor. Çamaş, dünyada yaşanan ekonomik krizin kongreleri de etkilemeye başladığını söylüyor.

16-22 Mart'ta Sütlüce Kongre Merkezi'nde yapılacak 5. Dünya Su Kongresi'nin krizin etkilerini yaşadığını ve 15-20 bin ziyaretçi hedefine ulaşılmasının zor olduğunu söyleyen Çamaş, IMF toplantısı için hedeflenen ziyaretçi sayısının da 12 bin değil 6 bin olacağını söylüyor. Kitle turizmi açısından ise gerekli önlemlerin bir an önce alınması durumunda önemli bir kayıp yaşanmayacağını söyleyen Çamaş, "Tur operatörleri şubat ve mart ayının ortalarına kadar destinasyon seçimlerini yapar. Elimizi çabuk tutmalıyız" diyor.
    
Yaklaşık 30 yıldır turizm sektörünün içindesiniz. Türkiye'de turizmin geldiği noktayı nasıl buluyorsunuz?

Türkiye'de turizm hacmi ciddi bir büyüme içerisinde. Dünya Turizm Örgütü'nün verilerine göre Türkiye ilk on ülke içinde sıralanıyor ve 1 trilyon dolarlık pazardan ortalama 20 milyar dolar civarında pay alıyor. Turizm deyince öncelikle kitle turizmi akla geliyor. Yatırımların çoğunluğu da bu turizme yönelik. Ancak turizme çok yönlü bakmak lazım. Artık sadece dış turizm değil, iç turizmde önemli. Türk insanı da artık tatil alışkanlığına sahip. Burada da vazgeçilemeyecek bir potansiyel oluştu. Kalite yükseldi.
    
Dünyada ciddi bir ekonomik kriz yaşanıyor. Bu sürecin Türkiye'ye etkisi nasıl olacak?

Şu an itibariyle sektörde büyük bir ümitsizlik yok. Ama herkesin beklentisi erken tedbir almak. Türkiye'nin şöyle bir avantajı var. Gelen turist profili Avrupalı ve son yıllarda Ruslardan oluşuyor. Özellikle Avrupa ülkelerinde seyahat etme alışkanlığının daha ekonomik bölgelere kayacağı şeklinde bir öngörü var. Bir de yapılan araştırmalar gösteriyor ki krizlerde insanların ilk vazgeçtiği harcamalardan biri seyahat oluyordu. Şimdi bu durum değişti. Avrupalı seyahat etmeyi doğal hayatın bir parçası olarak görüyor ve tatilinden vazgeçmiyor. Giyeceğini, arabasını değiştirmiyor ama tatilinden vazgeçmiyor. Vazgeçmeyince de bütçesine göre bir şey yapmak istiyor. Daha uygun yerlerde tatil imkânı arıyor. İşte Türkiye'nin avantajı burada ortaya çıkıyor. Türkiye'nin kalitesi Akdeniz'den daha iyi. İspanya, İtalya, Yunanistan'ı demiyorum. Mısır ve Tunus'tan söz ediyorum.
    
Aslında fiyat olarak onlardan pahalı değil miyiz?

Evet, fiyat olarak onların üstündeyiz, çok doğal bu. Ama Avrupa pazarında gelişen ikinci bilinç sayesinde kalite, para kadar önemli. Kimse bir ülkeye sadece en ucuz diye gitmiyor. Ucuzların arasında en iyisini arıyor. Türkiye bu konuda önemli adımlar attı. Turizmde eleman kalitesi yükseldi. Daha önemlisi ise her şey dahil sistemi. Hep eleştirdiğimiz bu sistem ilk kez işe yarayacak. Şimdi çocuklu aileler birtakım ülkelere tatile giderken ne kadar harcayacağını bilmek istiyor. Her şey dahilde ne vereceğini biliyor ve karışmıyor. Ailelerin seyahat tercihinde bu çok önemli. Bu sistemi birçok ülke uygulamak istiyor ama Türkiye'de önce başladığı için bizim otellerimiz bu işi artık çok iyi biliyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4
http://www.yapi.com.tr/haberler/kriz-kongreleri-de-vuruyor-turizmde-destek-gecikmemeli_66468.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!