Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kriz Mühendisi Teğet Geçmedi

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu’nun son çalışması, toplumun üst ve orta gelir meslek grubunda yer alan mühendislerin de artık açlar ve işsizler ordusuna katıldığını ortaya çıkardı. Kurul bünyesindeki Makina, Elektrik, Çevre ve İnşaat Mühendisleri ile Mimarlar Odası’nın 2004 sonrası mezunlarıyla yaptığı anket, işsizliğin yüzde 24.58 olduğunu

Hürriyet Gazetesi
Kriz Mühendisi Teğet Geçmedi

TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu’nun son çalışması, toplumun üst ve orta gelir meslek grubunda yer alan mühendislerin de artık açlar ve işsizler ordusuna katıldığını ortaya çıkardı. Kurul bünyesindeki Makina, Elektrik, Çevre ve İnşaat Mühendisleri ile Mimarlar Odası’nın 2004 sonrası mezunlarıyla yaptığı anket, işsizliğin yüzde 24.58 olduğunu gösterdi. Kurul Sekreteri Ferdan Çiftçi, "Araştırmanın en çarpıcı sonuçlarından biri ise kamuda yeni mühendis ve mimar istihdamının durma noktasına gelmesidir" dedi. Kamuda çalışan mühendis – mimar oranı 1955’te yüzde 78.6 iken bugün yüzde 44.6’ya gerilediğini belirten Çiftçi, diğer çok önemli konunun ücretlerle ilgili olduğunu kaydetti. Çiftçi, "Son 10 yılda hızla düşmeye başlayan üyelerimizin ücretleri, son krizle taban yaptı. Çalışan mühendis ve mimarların yüzde 82.4 gibi önemli bir oranı 2000 TL’nin altında ücret alıyor. Türk-İş’in dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırını 2404 TL olarak açıkladığını dikkate alırsak, mühendis ve mimarlar artık yoksul kesime dahil olmuştur diyebiliriz" dedi.

Düşük sigorta

Sözkonusu rakamların, bir ülkede son derece düşündürücü olumsuzlukların yaşandığının göstergesi olduğunu söyleyen İKK Sekreteri Ferdan Çiftçi, "Ankete katılan 1500 mühendis mimar üyemizden yüzde 47’si sigortalarının ücretlerinden daha düşük bir değerde ödendiğini söylemiştir. Bu da üyelerimizin emeklilik yıllarında geçim sıkıntısı çekmelerine neden olmaktadır. Yaşam şartları birçok üyemizi ileri yaşlarında da zor durumda bırakacak" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kriz-muhendisi-teget-gecmedi_73793.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!