Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kriz Yalı ve Malikane Satışlarını Etkilemedi

İçinde bulunduğumuz 2009 yılı içinde çeşitli ticari göstergelerde sıkıntılar olmasına rağmen, lüks konutlarda özellikle yalı ve deniz manzaralı malikanelerde ciddi bir el değiştirmenin olduğunun gözlendiği açıklandı. 600 civarında yalıya ev sahipliği yapan Boğaziçi'nde, satış öncesi istenen fiyatlar ve piyasada konuşulan pazarlık rakamları

yapi.com.tr
Kriz Yalı ve Malikane Satışlarını Etkilemedi

İçinde bulunduğumuz 2009 yılı içinde çeşitli ticari göstergelerde sıkıntılar olmasına rağmen, lüks konutlarda özellikle yalı ve deniz manzaralı malikanelerde ciddi bir el değiştirmenin olduğunun gözlendiği açıklandı. 600 civarında yalıya ev sahipliği yapan Boğaziçi'nde, satış öncesi istenen fiyatlar ve piyasada konuşulan pazarlık rakamları itibarıyla fiyatların kriz öncesine göre düşmediği, hatta arttığı ifade ediliyor.

2009 yılı içinde Yeniköy’de bulunan Afif Paşa Yalısı TMSF ihalesiyle 58 trilyon bedelle Suzan Sabancı Dinçer'e, Kanlıca’da bulunan Yedi Sekiz Hasan Paşa Yalısı Haluk Erben tarafından Abdi İbrahim İlaç’ın sahiplerinden Nezih Barut’a, Kanlıca Körfez Restaurant Ömer Salur ve hissedarları tarafından Erciyas Boru’nun sahiplerinden Ahmet Kamil Erciyas’a, Anadoluhisarı’ndaki Köseleciler Yalısı Pamir Sezener tarafından Ali Akkanat’a, Beykoz’da Alemdar Yalısı da Birsen Alemdar ve hissedarları tarafından tekstilci Yaşar Dalkıran’a satılmıştı.

Türyap Çengelköy Temsilcisi Ulvi Özcan, “Yalı ve benzeri mülkleri almak veya satmak için uygun zaman ve kelepir arama mantığı çok doğru değil. Bu tür mülklerin değerini satıcının ihtiyacı ve satma arzusuyla, alıcı sayısı ve alıcının beğenisi belirliyor. Elbette banka teminatları vb. gerekçelerle yerini satmak zorunda kalan mülk sahipleri de olabiliyor. Bu satıcıların çok sıkışmadan yerlerini tek yetkili bir emlak danışmanı ile satmaya çaba göstermelerinde daha yüksek menfaatleri olacaktır” dedi.

TMSF ihalelerine de değinen Özcan, “Bu ihalelerde başka bir alıcı girmediğini gören alıcılar, fiyat düşer beklentisiyle alım kararını erteliyorlar. Ancak sonrasında muhammen fiyatın düşmesi durumunda alıcı adayı sayısı da çoğalıyor ve iş 'ağalık yarışı' haline dönüşüyor. Buna örnek olarak Yeniköy’de bulunan Ahmet Afif Paşa Yalısı'nı verebiliriz. 18 Ocak 2009 tarihinde ilk ihalede 40 milyon 100 bin TL’ye alıcı bulamayan yalı, ikinci ihalede 58 milyon TL’ye satıldı” dedi.

Uzmanlar, bu tür mülklerin alım ve satımında alıcıların tek bir emlak firmasıyla çalışmalarını, çok yer gezmelerini, karar vermeden önce bölgeyi bilen bir mimara danışmalarını, kesin alıcı oldukları takdirde de bağımsız ve birbirinden habersiz en az iki Gayrimenkul Değerleme Şirketi’ne değer ve nitelik konusunda rapor hazırlatılmasını öneriyorlar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kriz-yali-ve-malikane-satislarini-etkilemedi_73543.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!