Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Krizdeki Şehirler için Yeni Umut IBM

IBM’in önümüzdeki 5 yılda hayata geçirmeyi düşündüğü inovatif çalışmalarla; şehirler, krizlere anında çözüm üretebilecek. New York İtfaiye Teşkilatı, yangınları engellemek üzere, gerçek zamanlı bir veri toplama ve paylaşma sisteminin geliştirilmesi için IBM’le çalışıyor. IBM ayrıca, şehirleri sellerin yıkıcı etkilerinden korumak üzere akıllı su

yapi.com.tr
Krizdeki Şehirler için Yeni Umut IBM

IBM’in önümüzdeki 5 yılda hayata geçirmeyi düşündüğü inovatif çalışmalarla; şehirler, krizlere anında çözüm üretebilecek. IBM halen, emniyet teşkilatının doğru bilgileri doğru zamanda değerlendirmesine yardımcı olarak, suçun önlenmesinde proaktif davranmalarına katkıda bulunuyor. Ayrıca New York İtfaiye Teşkilatı, yangınları engellemek üzere, gerçek zamanlı bir veri toplama ve paylaşma sisteminin geliştirilmesi için IBM’le çalışıyor. IBM ayrıca, şehirleri sellerin yıkıcı etkilerinden korumak üzere akıllı su setleri tasarlıyor.

Akıllı itfaiyecilik – orman yangınları

New York İtfaiye Departmanı (FDNY), bir yangını önleyebilecek, yangın sırasında itfaiyecileri ve çevredekileri koruyabilecek gerçek zamanlı verileri toplamak ve paylaşmak için gelişmiş bir sistem oluşturmak üzere IBM’i seçti. FDNY’nin Coordinated Building Inspection and Data Analysis System (CBIDAS) bölümü, yangınları önceden tahmin etmek, olası etkileri analiz etmek, bina denetimi, izin ve ihlaller gibi riskleri en aza indiren süreçleri geliştirmek için, öngörüye dayalı modelleme ve gelişmiş veri analizleri dahil olmak üzere, iş zekası teknolojilerini kullanacak.

ABD Ulusal Kuruluşlararası Yangın Merkezi’ne göre; kırsal alanda çıkan söndürülmesi güç yangınlar, ticari binalar, evler ve insanlar için önemli ve tehlikeli bir tehdit oluşturuyor. Yalnızca geçen yıl, yaklaşık 5.8 milyon dönümü yok eden, 76.000’den fazla yangın çıktı. Quadrennial Fire Review 2009 araştırmasına göre, iklimsel değişim ve nüfus artışıyla ilgili kuraklık koşulları yüzünden tehlikelerin artması bekleniyor. 

IBM, kırsal alanda çıkan söndürülmesi güç yangınların önceden tahminine ilişkin verileri işlemek üzere, üniversite araştırmacılarıyla birlikte çalışıyor. Bu, yalnızca itfaiyecilerin alevleri daha etkin şekilde kontrol altına almasına değil, kurtarma ve sağlık uyarılarında daha bilinçli karar verilmesine de yardımcı oluyor.

Baltimor Maryland Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kırsal alanlardaki söndürülmesi güç yangınların duman örneklerini analiz etmek için IBM teknolojisini kullanıyor. Araştırmanın amacı, itfaiye memurlarının tahliye ve sağlık uyarılarında daha bilinçli karar vermelerini sağlayarak, yangının gerçek zamanlı değerlendirilmesini ve halkın güvenliğini sağlamak.

IBM, 5 federal yangın söndürme ekibi için, yangından korunma amaçlı planlama, bütçe geliştirme ve bütçe paylaştırma konularında kullanılacak bir sistem geliştirmek üzere ABD Tarım Bakanlığı Orman Birimi ile birlikte çalıştı. Fire Program Analysis (FPA) olarak adlandırılan proje, kırsal alanlarda çıkan söndürülmesi güç yangınları yönetmek için en etkili kaynak seçimlerini (motorlar, ekipler, helikopterler vb) gösteriyor.

Akıllı sel kontrolü

Şehirler, uzaktan ve gerçek zamanlı, taşmayı önleyen su seti izleme olanağını ve uyarı sistemlerini uyguladıkça, sel hasarı geçmişte kalacak. Deniz ve nehir kenarlarındaki su setlerine yerleştirilecek akıllı algılayıcılar, oyuklar oluşmadan önce öngörüde bulunup tedbir alınması amacıyla gerçek zamanlı analiz için veri toplayacak.

Dünya nüfusunun yüzde 60’tan fazlası, denizin yükselmesi ve sert hava koşulları yüzünden sel tehlikesi altında olan kıyı kesimlerinde ve alçak delta alanlarında yaşıyor. ABD, Birleşik Krallık, Hollanda, Almanya ve Çin’deki 40’tan fazla delta, deniz kabarması, nehir taşması ve aşırı sağanak yağışın neden olduğu tehditlerle karşı karşıya bulunuyor.

IBM’in Amsterdam’da bulunan Su Yönetimi Küresel Merkezi, dünyada ilk kez kullanılan gerçek zamanlı, uzaktan izlenebilen monitörle su setinin durumunu gün boyu izleyerek bu konuda öncülük ediyor. Merkez bugüne kadar, kontrollü bir su seti çöküşü, su basıncı, sıcaklık ve hareketler dahil olmak üzere 32 milyon adet veri kaydetti. Böylece bir su setinin çökmeden önce ne kadar basınca dayanabileceğini öngörerek, sel baskınının yıkıcı etkilerini en aza indirmek ve hatta tümüyle önlemek mümkün olacak.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/krizdeki-sehirler-icin-yeni-umut-ibm_76247.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!