Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Krizden Çıkış Yolu ‘Dirençli Kentler’

Küresel ısınmanın sonucu olarak, “ısı adalarının” kentleri vuracağı tespitinin yer aldığı TBMM İklim Araştırma Komisyonu Raporu’nda çıkış yolu; “dirençli şehirler” olarak gösterildi.

yapi.com.tr
Krizden Çıkış Yolu ‘Dirençli Kentler’

TBMM İklim Araştırma Komisyonu Raporu’nda, küresel iklim değişikliği ve ısı adaları sonucu oluşan afetlerin, kent nüfusu ve altyapılarını yerle bir edecek etkilerine karşı alınacak önlemler sıralandı. Kentleri, iklim kriziyle mücadelede çözümün ayrılmaz bir parçası haline getirmenin önem kazandığı belirtilen raporda, dirençli kentler vurgusu yapılarak şöyle denildi: “Dirençli şehirler, gelecekteki olası şoklar ve bu şokların sosyal, ekonomik ve teknik sistemler ve altyapılara verebileceği zararlardan korunabilmek ve bu olası şoklar karşısında aynı işlevleri, sistemleri ve kimliği koruyabilecek durumda olmak için kapasite geliştirebilen şehirlerdir. Yoksulların ve savunmasız durumda olanların iklim ile ilgili aşırı olaylara ve diğer ekonomik, sosyal ve çevresel şoklara ve felaketlere maruz kalma ve bunlara karşı savunmasızlıklarını azaltmak maksadıyla direncin artırılmasını hedeflemektedir.”

Milliyet’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre; raporda iklim krizi ve ısı adalarının olumsuz etkilerini azaltmaya dönük uyum ve önlemler; şu başlıklar altında sıralandı:

Su kaynakları
Metrekare başına düşen yağış miktarları artan bir iklim kuşağında, farklı kademelerde (çatı, teras, zemin vb.) yağmur suyu toplama, depolama, arıtma ve kullanma sistemleri ile su kaynağı yaratmak etkin bir uyum stratejisi olabilir.

Muhtemel riskler
Kentlerin farklı bölge veya mahalleleri farklı mikroklimalara sahip olabilir, iklim değişikliğinden farklı etkilenebilir. Daha küçük ölçekli (mahalle, semt ve cadde düzeyinde) ve yüksek çözünürlüklü iklim verisinin toplanmasına ihtiyaç vardır.

Kentsel sağlık
Sağlık açısından kırılganlık yaratabilecek alanların belirlenmesi, güçlendirilmesi gereken alanlar için teknik ve sosyal altyapı sunumları gerçekleştirilmelidir.

Yeşil ve açık alan
Açık alanlar tasarlanırken, yumuşak (yeşil) ve sert zemin açık alan dengesi gözetilmeli. Alanlar ağaçlandırma, gölgelikler, su elemanları gibi peyzaj elemanları ile birlikte tasarlanmalı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/krizden-cikis-yolu-direncli-kentler_187644.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!