Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kruvaziyer Turizm Pazarında Gelişme

ARKAS Holding Turizm Koordinatörü Nurdoğan Evliya, kruvaziyer turizminde Avrupa’da en hızlı artış gösteren pazarının Türkiye olduğunu belirterek ilk olarak ülkeye gelen gemilerin seferlerini artırmayı ve beş yıl içinde de çıkış limanının Türkiye olması için çalışma yürüteceklerini söyledi.

Hürriyet Ege
Kruvaziyer Turizm Pazarında Gelişme

Avrupa’da en hızlı artış gösteren pazar Türkiye. Öncelikle gelen gemilerin seferlerini artırılması ve beş yıl içinde çıkış limanının Türkiye olması için çalışmalar yapılıyor.

Arkas Holding Turizm Koordinatörü Nurdoğan Evliya, kruvaziyer turizminde Avrupa’da en hızlı artış gösteren pazarının Türkiye olduğunu belirterek ilk olarak ülkeye gelen gemilerin seferlerini artırmayı ve beş yıl içinde de çıkış limanının Türkiye olması için çalışma yürüteceklerini söyledi.

Özel bir şirket

Arkas Holding Ortaklığı ile Türkiye’de hizmet veren Avrupa’nın en büyük özel kruvaziyer şirketi MSC Cruises gemilerine Türkiye’den binen yolcu sayısında beş yılda büyük bir artış yaşandığını söyleyen Arkas Holding Turizm Koordinatörü Nurdoğan Evliya, kruvaziyer turizminde yeni hedeflerini gazetecilerle paylaştı.

Yolcu çok arttı

MSC gemilerine Türkiye’den 2005’te bin 350 kişi binerken, bugün 10 bin civarında bir rakama ulaştıkları bilgisini veren Evliya, “MSC dışında da birçok şirket var. Onlar da yolcu sayısını artırdı. 10-15 senede toplam 6 bin olan kruvaziyer yolcu sayısı, 20 binlere ulaştı” diye konuştu.

Uygun beklenti

Bunun nedeninin daha çok ekonomik olduğuna dikkat çeken Evliya, “3-4 memleketin görülebildiği, bir hafta boyunca bu düzeyde konaklama ve yiyecek hizmeti verilebilen bir seyahati bu parayla yapamazsınız. Türkler olarak herşeyin organize olarak ayağımıza gelmesini istediğimiz için bizim beklentimize de uygun” değerlendirmesini yaptı.

Avrupa’da en hızlı artış gösteren pazarın Türkiye olduğunu vurgulayan Evliya, “Türkiye yükselen bir ekonomi. Bunun da etkisi var” dedi. Evliya, MSC’nin Türkiye pazarına büyük önem verdiğine de dikkat çekerek, MSC’nin son 4 senede 4 yeni gemi yaptığını ve her sene en yeni gemisini bu hatta koyduğunu aktardı.

Hedefler büyük

Geleceğe yönelik hedefleri ile ilgili de bilgi veren Evliya, ilk olarak Türkiye’ye gelen gemi seferlerini artırmak istediklerini belirtti. “Şu anda haftada bir gemi geliyor. Bunu ikiye çıkarmak istiyoruz. İkinci hedefimiz kapsamında ise çıkış limanının Türkiye’den olması için uğraşacağız. Bu ancak 5 yıl içinde olabilir” dedi.

İzmir'e bir liman gerek

Türkiye’de kruvaziyer turizmine yönelik gerçekleşen talep artışına dikkat çeken Nurdoğan Evliya, “Şimdi İzmir’de de ikinci bir gemiyi ayrı bir rota üzerine koymalıyız. Bunun için kruvaziyer limanının yapılması gerekiyor” dedi.

Kumarla ilgisi yok

Erdoğan, “Akdeniz içinde dolaşan birçok gemi var. Bunları İzmir’e çekebilmeliyiz. Şu anda bu gemiler Rodos, Pire, Mykonos, İskenderiye ve Beyrut’a gidiyor” diye konuştu.  Evliya, kruvaziyer turizminin zaman zaman kumar turizmiyle anıldığına ilişkin soruya ise, “Uzaktan yakından bir ilgisi yok. Hiç duymadım” yanıtını verdi. 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/kruvaziyer-turizm-pazarinda-gelisme_78087.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!