Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Küçük Çamlıca’ya 365 Metrelik Dev Kule Dikecekler!

Küçük Çamlıca Gönüllüleri İstanbul Küçük Çamlıca Korusu’na inşa edilmek istenen radyo/televizyon kulesini protesto etti, korunun SİT alanı olduğunu ve kulenin korunun dokusunu tahrip edeceğini vurguladı.

yapi.com.tr
2 Küçük Çamlıca’ya 365 Metrelik Dev Kule Dikecekler!

İstanbul Üsküdar’daki Küçük Çamlıca Korusu’na yapılmak istenen TV-radyo kulesinin inşaatı Küçük Çamlıca Gönüllüleri tarafından protesto edildi. Bianet'in haberine göre, dün gerçekleşen protesto eyleminde Küçük Çamlıca Gönüllüleri korunu SİT alanı, inşaatın da kanunsuz olduğunu vurguladı ve durdurulmasını istedi: “Çivi dahi çakılmaması gereken bir alanda TV-radyo kulesi adı altında içinde restoran ve işyerlerinin bulunduğu, korunun doğal dokusunu alt üst edecek dev bir betonarme yapı inşa ediliyor.”

SİT alanı

Yapılan basın açıklamasında dikkat çekilen noktalar şöyle…

“Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 11.01.1991 tarih ve 2759 sayılı kararı ile Doğal ve Kentsel SİT alanı olarak tescil ve ilan edilmiş olan Küçük Çamlıca’da inşaat faaliyeti yürütmek büyük bir kanunsuzluktur."

Hasar

“İnşaat çalışmaları hızla ve sessizce, korkunç bir yıkım yaratarak ilerlemektedir. Korunun tepe noktasından başlayarak eteklerine doğru uzanan geniş bir alanda çok sayıda ağaç tahrip edilmiş, doğal bitki örtüsü tamamiyle kazınmış, alana geri döndürülmesi çok zor ve büyük hasar verilmiştir."

"Alışveriş merkezi"

“Küçük Çamlıca Korusu’nda, 365,5 metrelik dev bir kule inşa edileceği ilan edildi. Kulenin 163 metresi anten yüksekliği, kalan 202.5 metresi ise betonarme yapı olacak. Bu kısımda ofisler, mağazalar, restoranlar ve seyir teraslarının yer alacağı duyuruluyor. Küçük Çamlıca’ya, TV-Radyo kulesi kılığında bir alışveriş merkezi yapılıyor."

Proje

“Kulenin inşaatını Erzurum’da çöken atlama kulelerini yapan Sarıdağlar firması yürütüyor."

“Önemli sorulardan biri de Büyük Çamlıca’da görsel kirlilik yaratan radyo televizyon vericilerini tek bir yerde toplayacak kule projesinin nasıl olup da Küçük Çamlıca tepesine kaydırıldığıdır."

Ekosistem

“Dev kule yapıldığında, Küçük Çamlıca betonlaşacak ve İstanbul eko-sistemine telafisi olmayan zararlar verilecek.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/kucuk-camlicaya-365-metrelik-dev-kule-dikecekler_138467.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Kesinlikle doğru bir proje olup, hızlıca devreye sokulmalıdır. YANITLA
  • çamlıca kule inşaatı dağınık haldeki onlarca verici kulesini tek merkezde toplayan doğru bir projedir.yarışmayla eser belirlenmiş ihale edilmiştir.görsel kirlilik ortadan kaldırılacaktır.çevre ve ekolojiye zararıda yoktur. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!