Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çamlıca Camisi'nin Minareleri Yükseliyor

Yapımına geçen yıl başlanan Çamlıca Camisi'nin kaba inşaatının yüzde 70'e yakını tamamlandı.

yapi.com.tr/AA
Çamlıca Camisi'nin Minareleri Yükseliyor

Yapımına geçen yıl başlanan Çamlıca Camisi'nin kaba inşaatının yüzde 70'e yakını tamamlandı.

İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, temeli 6 Ağustos 2013'te atılan Çamlıca Camisi'nde yapılan çalışmalarla ilgili açıklama yaptı.

Caminin kaba inşaatının yüzde 70'ine yakınının tamamlandığını ifade eden Külünk, inşaatta yaklaşık 250 kişilik bir ekibin 7 gün 24 saat esasına göre çalıştığını dile getirdi.

Caminin dış yüzeyinde yapılacak kaplamalar için örnek bir çalışma hazırladıkları bilgisini veren Külünk, "Çalışmadaki bütün detaylar mimari ekibimiz tarafından özenle hazırlandı. Taş ocağından çıkan taş bilgisayarlı makineler yardımıyla işlenerek, buraya getirildi ve ustalaramız tarafından montajları yapılıyor" diye konuştu.

Minarelerden birinin yüksekliği 30 metreyi buldu

Külünk, 6 minare bulunan camideki 4 minarenin gövde kısmında olduğunu belirterek, bu minarelerin 107,1 metre yüksekliğinde ve 3 şerefeli olarak hazırlanacağını söyledi.

Diğer 2 minarenin ise doksanar metre yüksekliğinde ve 2 şerefeli olarak yapıldığına dikkati çeken Külünk, şöyle devam etti:

"En uçtaki minaremizde 30 metreyi geçtik, bu tarafta ise 20 metre civarındayız. Minare çalışmasında kısa çaplı bir dairenin 80-90 metre yukarıya kadar uzaması açısından milimetrik bir çalışma yapılmak zorundadır. Her bir metrelik çalışmada sistem yeniden kontrol ediliyor. 2015 yılının şubat-mart ayı gibi minarelerimizin bir tanesinin inşasında 80 metreye ulaşmayı planlıyoruz. 1 numaralı minare dediğimiz minareyi, teknik bir problem yaşamazsak 80 metrelere taşımış olacağız."

"1 Temmuz 2016'da açılacak"

Külünk, projenin planlanan programa göre yürüdüğünü anlatarak, camiyi Kadir Gecesi ve aynı zamanda cuma günü olan 1 Temmuz 2016'da ibadete açmayı hedeflediklerini bildirdi.

Projenin sadece bir cami olmadığını vurgulayan Külünk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Projemiz caminin de içinde bulunduğu bir külliye ve modern anlamda bir kompleks olarak tasarlandı. Komplekste 8 sanat atölyesi bulunmakta. 11 bin metrekarelik büyükçe bir müze çalışmamız var. 3 bin 500 metrekarelik de bir sanat galerimiz bulunuyor. Kütüphane çalışmamızın kaba inşaatı bitmiş durumda ve bin kişilik bir konferans salonu çalışması da devam ediyor. Camimizin kısmen duvarlarını da yükseltmeye başladık."

Cami avlusundaki sütunlar

Külünk, caminin avlusundaki sütunlarla ilgili çalışmaların da devam ettiğini dile getirdi.

Mermerden yapmayı tasarladıkları kaideyle bronz bilezik ve sütun başlarını betonarme yapının üstünden içeriye geçirdiklerini ve muhafaza altına aldıklarına işaret eden Külünk, "Şimdi o sütunlarımızın üzerine kubbe çalışmasını yaptıktan sonra bu mermerden meydana gelen sütun başlarımızı yerine çekiyoruz. Gövdedeki mermer kaplamalarımızı çekeceğiz ve bitmiş olacak" ifadelerini kullandı.

Külünk, caminin avlu kısmında 28 sütunun yer aldığını kaydetti.

Projeye ilgi büyük

Ergin Külünk, projeye ilginin büyük olduğuna dikkati çekerek, "Yurt dışından sık sık ziyaretçimiz geliyor. En son kurban bayramının arifesinde Belçika'dan bir üniversiteden yaklaşık 35 mühendislik talebesi, başlarındaki profesörleriyle geldi ve kendilerini gezdirdik, brifing verdik" dedi.

Daha önce de ABD'den bir ekip geldiğini belirten Külünk, şunları söyledi:

"Güney Afrika'dan da gelen bir ekip olmuştu. Sadece bir cami olmamasından dolayı projemiz çok ilgi çekmekte. Birçok dernek, vakıf ve kuruluş projemiz hakkında sürekli bizden bilgi alıyor. Biz de elimizden geldiği kadar bilgi veriyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/camlica-camisinin-minareleri-yukseliyor_126985.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!