Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Küçükçekmece’de ‘Dönüşüm’ Başlıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, projesi uluslararası bir yarışmayla oluşturulan ‘Küçükçekmece İç-Dış Kumsal Alanı’nı “Kentsel Yenileme Alanı” olarak kabul etti. Proje Koruma Kurulu’nun onayının ardından hayata geçecek.

ibb.gov.tr
Küçükçekmece’de ‘Dönüşüm’ Başlıyor

img src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\56929.jpg" hspace=5 vspace=5>

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Ekim ayı toplantılarında projesi uluslararası bir yarışmayla oluşturulan ‘Küçükçekmece İç-Dış Kumsal Alanı’nı “Kentsel Yenileme Alanı” olarak kabul etti. Meclis 1. Başkan Vekili Ahmet Selamet başkanlığında toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi, İmar ve Bayındırlık Komisyonunun “Küçükçekmece İç-Dış Kumsal Kentsel Yenileme Alanı Sınırı” hakkındaki raporunu görüşerek karara bağladı.

Raporda, ilçe meclis kararları ile Küçükçekmece İç-Dış Kumsal Yenileme Alanı sınırlarını gösteren 1/5000 ölçekli paftaların yazı ekinde yer aldığı belirtilerek, konunun Büyükşehir Belediye Meclisine havale edildiği ifade edildi. Raporun komisyon görüşü bölümünde de Küçükçekmece İç-Dış Kumsal Alanının ‘Yenileme Alanı’ ilan edilmesine ilişkin teklifin incelendiği ve Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunun onayı alınmak şartıyla komisyon tarafından uygun görüldüğü” kaydedildi.


Küçükçekmece İç ve Dış Kumsal Alanı Projesi


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl Küçükçekmece-Avcılar İç-Dış Kumsal Alanı Kentsel Tasarım Projesi için uluslararası yarışma açmış ve yarışmayı ünlü mimar Ken Yeang başkanlığındaki proje grubu kazanmıştı. Ana amacı, çevreyle ilgili sosyal, fiziksel ve ekonomik açıdan maksimum fayda sağlamak olan projede, toplum yapısını, kültürel yapıyı göz önüne alan, aynı zamanda çevreye duyarlı, dengeli bir yapılanma öneriliyor.

Projeyle, kuzeye doğru olan dengesiz gelişmeyi kontrol altına alacak ve ekolojik dengeyi koruyacak kuzey-güney doğrultusunda bir koridor oluşturuluyor. Proje alanında bölgenin deprem riski göz önüne alınarak, birbirinden bağımsız binalar öneriliyor. Kentsel fonksiyon alanları olarak Avcılar tarafında yerel halkın bir araya geleceği bir merkez binası ve spor tesisi, Küçükçekmece tarafında ise daha geniş bir kitleye hitap edecek, eğlenme ve eğitim amaçlı bir “Eco World”, akvaryum, ulusal boyutta hizmet verecek bir kültür merkezi binası, ayrıca konut binaları bulunuyor.Diğer konut binaları da Küçükçekmece geleneksel merkezinin kuzeyinde ve hemen güneyinde öneriliyor. Proje alanının Bakırköy'e doğru yönelen kıyısında ise bir marina, yat kulübü, müzesi ve 7 yıldızlı bir otelin bulunduğu bir turizm kompleksi yer alıyor. Projede sahil kesimleri, halkın kullanımına uygun bir şekilde düzenleniyor. Çevre koruma faktörü gözardı edilmezken, alanda önerilen yeni drenaj kanallarıyla da deniz ile göl arasındaki sirkülasyonun sağlanması amaçlanıyor.

Proje; ana E-5 trafik aksında yeni kavşak önerisi getirirken, kuzeyden bağlanacak kara yolu da dikkate alınıyor. Proje alanına gelecek hafif metro hattı ve alanın ortasında ulaşılacak bir yerde metro durağı öneriliyor. Yaya yollarının devamlılığı da projede önem taşıyor. E-5 üzerinden geçen yeşil bantlar boyunca yaya sirkülasyonunun da devamlılığı sağlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kucukcekmecede-donusum-basliyor_56929.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!