Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Küçükçekmece'ye 'Yasadışı' Proje

Küçükçekmece'ye 'Yasadışı' Proje

Cumhuriyet Gazetesi/Oktay EKİNCİ



stanbul'da Kartal Sanayi Bölgesindeki yeni ''Merkezi İş Alanları'' planlaması ile Küçükçekmece Gölü-Marmara Denizi arasındaki kumsallık alanda ''rekreasyon alanı'' düzenlemesi için sadece 6 yabancı mimardan öneri istenerek gerçekleştirilen proje yarışmasında, ''Türk yasalarının dikkate alınmadığı'' ortaya çıktı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş ve Metropolitan Planlama Bürosu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Kaptan'ın yanı sıra, aralarında Prof. Dr. Necati İnceoğlu ve Ağa Han Ödülleri Genel Sekreteri Suha Özkan gibi Türk mimarlarının bulunduğu ''Uluslararası Değerlendirme Kurulu''nun, özellikle Küçükçekmece'de ''Kıyı Yasası'' ile ''Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasası''na aykırı öneriyi kazandırması, yarışmanın ''hukuka aykırı düzenlendiğini'' kanıtlıyor.

Çünkü, Uluslararası Mimarlar Birliği'nin (UIA) yarışmalarla ilgili kurallarına ve tavsiyelerine göre, ilgili ülkedeki yasalara uygun projelerin önerilmesi; uygun olmayanların ise değerlendirmeye bile alınmadan baştan ''elenmeleri'' gerekiyor.

Buna karşın Malezyalı mimar Ken Yeang'ın Küçükçekmece için uygun görülen projesinde, Kıyı Yasası'na aykırı ''dev otel bloku'' ile 1. derece sit alanları için getirilen yasal kuralları gözetmeyen öneriler yer almakta. Projede ''kıyı kenar çizgisi'' bile dikkate alınmadan doğrudan ''deniz'' alanına önerilen ''yedi yıldızlı'' gökdelen otel, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasası'ndaki geçen yıl değiştirilen hükümlere aykırı olduğu gibi, Kıyı Yasası'yla da çelişiyor.

Yasalara göre marinada ve hatta denizde bir gökdelen otel şöyle dursun, lokanta yapmak bile ancak ''günübirlik'' amaçlı ve hatta ''basit malzeme ve teknik''le mümkün... Proje konularının ''yarışmacı''lara verilmesinde, bu yasal anımsatmaların yapılmamış olması ise organizasyonun ''hukuksal kaygılardan uzak'' gerçekleştiğini gösterirken, sit alanı olduğu için her türlü önerinin ancak Koruma Kurulu kararıyla gerçekleşebileceği kuralı da yine dikkate alınmayan yasal gerekler arasında.

Bütün bu hukuksal gerçeklere karşın yasalara aykırı bir otel binası önerisinin ''seçilme''sinde ise, aynı alanda sanki daha önceden var olan bu tür bir yatırım düşüncesinin ''jüri kararında da etkili olduğu'' tahminlerine yol açıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kucukcekmeceye-yasadisi-proje_45435.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!