Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mesela Zaha Hadid, Mesela Ken Yeang

Mesela Zaha Hadid, Mesela

yapi.com.tr/Mesut TUFAN
Mesela Zaha Hadid, Mesela Ken Yeang

br/> İstanbul'u dünya kentleri arasına taşıyacak yeni konseptin altında Zaha Hadid ve Ken Yeang imzası olacak. Kartal Alt Merkezi Alanı ile Küçükçekmece İç - Dış Kumsal Bölgesi için İstanbul Metropolitan Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP) tarafından teklif usulü ile hazırlatılan altı projeyi inceleyen Değerlendirme Kurulu, Zaha Hadid'in ve Ken Yeang'in projelerini seçti.

Ağa Han Mimarlık Ödülü Genel Sekreteri Suha Özkan, İMP Başkanı Prof. Hüseyin Kaptan, New York City College Kentsel Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Michael Sorkin, Tayland'dan Dr. Sumet Jumsai, İspanya'dan Elias Torres Tur ve Yıldız Üniversitesi Emeritus Profesörü Prof. Dr. Necati İnceoğlu'ndan oluşan Değerlendirme Kurulu'nun kararını, yine Kurulda yer alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş açıkladı.

İMP Konferans Salonu'nda yapılan basın toplantısında konuşan Kadir Topbaş, hızla değişen dünyanın kentler için yarattığı sıkıntılara değinerek, artık ülkelerin değil ama kentlerin yarıştığı bir çağda olduğumuza dikkat çekti. Kent yöneticilerinin bu yarışta öne çıkabilmek için yoğun bir çaba içinde olduğunu söyleyen ve bu anlamda kentsel dönüşüm projelerinin önemine işaret eden Topbaş, ancak bunun kentin kimliğinin yok edilmesi anlamına gelemeyeceğini söyledi.

"Biz, 'mesela...' diyoruz" diyen Kadir Topbaş, söz konusu girişimin ölçek itibarı ile bir ilk olduğunu ve bir konsept belirleme girişimi olarak algılanması gerektiğini vurguladı ve kendisine yöneltilen eleştirilere gönderme yaparak "Belki de bir mimar belediye başkanı olarak benden beklenen buydu" diye konuştu. Mimarlığın evrensel bir meslek olduğunun altını çizen Topbaş, neden teklif götürülen isimler arasında Türk bir mimar olmadığı yönündeki eleştiriyi de 'her terzinin ipek kumaş dikemeyeceği' örneği ile açıkladı. Artık geçmişte yaşanamayacağını, Türk mimarlık eğitiminin uzun zamandır 'Sinan'lar yetiştirmekten uzak olduğunu ileri süren Topbaş, bundan sonraki projelerine Türk mimarları da çağıracaklarını anlattı.

İstanbul'un ilk yerleşim alanlarının hala merkez olma özelliklerini koruduğunu ve kentin yaşadığı en önemli sorunlardan birisinin de bu olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, örneğin Kartal için hazırlanan projenin en önemli getirilerinden birisinin kente Anadolu yakasından bir denge katacak olması olduğunu belirtti. Bu anlamda örnek alınabilecek bir uygulama olmadığı için herkesin kafasında 'acabalar' ve 'soru işaretleri' olduğunu, ancak kendilerinin geçmişte bu tecrübeleri yaşayan kentlerin yanlışlarını da dikkate aldıklarını söyleyen Kadir Topbaş, şöyle konuştu: "Projelerin uygulanabilirliğinde en önemli noktalardan birisi, etaplara bölünerek gerçekleştirilmesi olacak. Benim başarım, meslektaşlarımın da başarısı anlamına gelir, başarısızlığım ise onların da başarısızlığıdır".

Değerlendirme Kurulu Sonuç Bildirisi
Öte taraftan, Değerlendirme Kurulu Sonuç Bildirisi'nde ise 'itinalı, iyi ifade edilmiş, duyarlı ve özgün nitelikli' olarak nitelendirilen projeler övülüyor ve söz konusu projelerin bu alanlar hakkında hayati önemde sorular ortaya attığı, bu sorulara provokatif ve uyarıcı çözümler getirdikleri belirtiliyor.

Dikkatli müzakerelerden sonra, Küçükçekmece - Avcılar İç - Dış Kumsal Alanı Kentsel Tasarım Projesi için Lleweyln Davies Yeang grubunun ve Kartal Alt Merkez ve Kartal - Pendik Kıyı Kesimi Kentsel Dönüşüm Projesi için Zaha Hadid Architects'in ödüle değer bulunduğu söyleniyor ve şu önerilerde bulunuluyor:

"Değerlendirme Kurulu, bu iki projenin de ikinci bir etapla ilerletilmesini, ana fikirlerinin rafine edilip, ilgili aktörlerin de katılımı sağlanarak proje alanlarının gerçek ve reel şartlarının araştırılmasını tavsiye eder. Kazanan müelliflerin, bu ikinci etapta, ana planlama kararlarının geliştirilmesinde ve önerilerin uygulanabilirliğinin, projenin bir veya birkaç kısmı üzerinde örnekleyerek gösterilmesinde İ.M.P. ile yakın çalışmalar yapmasını tavsiye ederiz. Bu projelerin geliştirilmesinin, bu ikinci etapta yapılacak anlaştırma, inceltme esasında yapılmasını tavsiye ederiz."

Küçükçekmece- Avcılar İç-Dıs Kumsal Alanı Kentsel Tasarım ProjesiKüçükçekmece- Avcılar İç-Dıs Kumsal Alanı için seçilen Ken Yeang projesinin öne çıkan özellikleri, Kurul tarafından şöyle değerlendiriliyor:

Projesinin ana amacı, çevreyle ilgili sosyal, fiziksel ve ekonomik olarak maksimum faydayı sağlamaktır. Proje, toplum yapısını, kültürel yapıyı göz önüne alan, aynı zamanda çevreye duyarlı, dengeli bir yapılanma önermektedir.
-Projenin, içinde bulunduğu ve önemli bir rol oynadığı büyük ölçekteki eko-sisteme ve arazinin kendi mikro-ekolojîsine karşı duyarlılığı.
-Programın yeşil tematiği ve proje içerisinde yeşil alan kullanımlarının önceliği ve baskınlığı.
-E-5 karayolunun ikiye böldüğü arazi parçalarının dikkatli bir biçimde birleştirilmesi.
-Mimarinin, peyzajın içine beraber var olmaya dayalı bir ilişkiyle entegre edilmesi.
-Sahil dolgularının kamusal kullanımlar ve uygun ekolojiler yaratma adına düzeltilmesi
-Marinanın iyi konumlandırılması.
-Kamusal kullanımların önceliği ve bunların zekice yapılmış karışımı.
-Proje öğelerinin mantıklı konumlandırılması ve bunların etaplamaya olanak verecek şekilde arazi içerisinde ayrı gelişebilme olanağının olması.
-İyi organize edilmiş dolaşım sistemi.
-Projenin ve öğelerinin gerçekçi niteliği.
-Arazi ve çevresindeki mevcut ve yeni öğelerin sinerjik ilişkiler kuracak şekilde geliştirilmesine yönelik güçlü çaba.

Kartal Alt Merkez ve Kartal - Pendik Kıyı Kesimi Kentsel Dönüşüm ProjesiÖdüle değer bulunan Zaha Hadid projesinin özellikleri ise şöyle sıralanıyor.
-Projenin organize fikirleriyle biçimsel sunumu arasındaki güçlü ve özgün ilişki.
-Projenin önerdiği "düzenleyici ağ'ın esnekliği ve gevşek bir ızgara sisteminin, proje alanını çevredeki yapılaşmayla ve şartlarla bağlayacak şekilde başarıyla uygulanması.
-Kullanımların ve yoğunlukların, kentsel ve mantıksal olarak alan üzerine başarılı olarak dağıtılması.
-Uyum sağlayabilecek, düzenleyici bir çerçevenin, projenin gelecekteki gelişimi için bir donanım yaratacağı fikri.
-Projenin, etaplama ve parselizasyonu kolaylaştırma potansiyeli.
-Bu projenin geleneksel planlama elemanlarıyla ilişkisinin
pratikliğinin vurgulanması: blok yapılaşma, değişik büyüklüklerde ve şekillerdeki parseller, yoğunluk düzenlemeleri ve mantıklı ama zorlayıcı olmayan kullanım dağılımları bu öğeler arasında sayılabilir.
-Projenin dikkatli bir seviyedeki soyutlama anlayışı ve değerlendirme kurulunun, bu soyutlamanın gelecekteki münazaralar için uygun koşullar sağlayacağı fikrinde olması.

Kimlerden proje istenmişti?
Kartal Alt Merkez ve Kartal - Pendik Kıyı Kesimi Kentsel Dönüşüm Projesi için, Zaha Hadid, Massimiliano Fuksas ve Kisho Kurokawa'dan; Küçükçekmece - Avcılar İç Dış Kumsal Alanı Kentsel Tasarım Projesi için ise Kengo Kuma, Ken Yeang ve MVRDV'den proje istenmişti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/mesela-zaha-hadid-mesela-ken-yeang_44190.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!