Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Küçükler: Dükkanlar Medrese Projesinin Parçası

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Çifte Minareli Medrese, Yakutiye Medresesi ve kalenin çevresinin topyekün bir projeyle aslına u

Zamanb>Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Çifte Minareli Medrese, Yakutiye Medresesi ve kalenin çevresinin topyekün bir projeyle aslına uygun olarak yeniden düzenleneceğini belirterek, medresenin etrafına dükkan yapılmasının projenin küçük bir ayrıntısı olduğunu söyledi.

Başkan Küçükler, kent yapmanın kolay olduğunu, önemli olanın ‘şehir ruhu’ vermek olduğuna vurgu yaparken, Çifte Minareli Medrese, Yakutiye Medresesi ve kale çevresinin açılmasının başlı başına büyük bir proje olduğunu savundu.

Türkmenistan’da Aşkaabat ve Japonya’da Tokyo camilerinin projelerini çizen Prof. Dr. Hilmi Şenol tarafından hazırlanan projeyle ilgili mekana şehrin orjinal havasının verileciğini iddia eden Başkan Küçükler, şu anda medresenin çevresinde bulunan surları ortaya çıkarmak için çalıştıklarını, projenin kademe kademe süreceğini dile getirdi. Projeyi maket olarak yaptırarak karşı olanlara gösterip ikna edeceklerinin altını çizen Başkan Küçükler, “Medresinin etrafına yapılacak dükkanlar mekanın tarihi atmosferine uygun olacak. Yapacağımız dükkanlar 1970’li yıllardan önce medresenin etrafında bulunan dükkanların benzeri olacak. ‘Erzurum Çarşısı’ kurmaya çalışıyoruz. O dükkanların örneği Bosna’da var. Tarihi mekanların etrafında düzenleme yaparken oraları aslına uygun olarak düzenlemeye çalışıyoruz.” diye konuştu.


http://www.yapi.com.tr/haberler/kucukler-dukkanlar-medrese-projesinin-parcasi_15846.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!