Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kuğulu Park Yenileniyor

Ankara'nın simgesi Kuğulu Park'ta 1970'lerden beri ilk kez yenileme çalışması yapılacak. Havuzdaki çatlaklardan 30 tonluk suyun sızması engellenecek. Park, sonbahara yetişecek.

yapi.com.tr
Kuğulu Park Yenileniyor

Ankara'nın simgesi Kuğulu Park, Radikal Gazetesi’nden Mehmet Bilber’in haberine göre; Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun aldığı kararla ‘yapısı korunarak’ yenilenecek. Çankaya Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek yenilemeyle, parktaki havuz tabanında bulunan çatlaklardan sızan 30 tonluk su kaybının önüne geçilmiş olacak. Bir başka deyişle, Ankaralıların anılarını biriktiren park, artık havuzun suyunu da biriktirebilecek. 31 Ağustos’ta ihalesine çıkılacak olan proje 15 Eylül’de başlayacak ve 2.5 ay içinde bitirilecek.

“Zarar vermeyiz”

Kuğulu Park için hassas davrandıklarını belirten Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Buğra Gökçe “Parkın sınırları Yargıtay kararlarıyla açık bir şekilde belirlenmiştir. Parka en ufak zarar verebilecek hiçbir girişime izin vermeyeceğiz” diyor. Ankaralılar da bu konuda oldukça duyarlı. 2006 yılında altgeçit çalışmaları başlatıldığında parkın kaldırılacağı söylentileri üzerine yoğun gösterilerde bulunan çevre halkı şimdi de bulvar genişletme çalışmalarının parka zarar vermesine izin verecek gibi görünmüyor.

Tarihi doku korunacak

Ankara’nın 1973 - 1977 yılları arasında belediye başkanı olan Vedat Dalokay döneminden beri ilk kez gerçekleştirilecek olan bu yenileme çalışmaları sırasında parkın tarihi dokusu korunacak. Yapılacak tadilat havuzdan da ibaret değil. Aynı zamanda yürüyüş yollarındaki taşlar yenilenecek ve oyun grupları ahşaplarıyla değiştirilecek. Aydınlatma sistemi, kullanılamaz hale gelmiş park mobilyaları, çöp kutuları, banklar ve çitler de yenilenecek.

Aslında 1958 yılında kurulan park, asıl popülerliğini Vedat Dalokay’ın Ankara Belediye Başkanlığı döneinde (1973 - 77) kazandı.

ETİKETLER: kurum kent koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/kugulu-park-yenileniyor_101141.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!