Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kuito’da Radyasyonu Herkes Başka ‘Ölçtü’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın söküm için Aliağa’ya getirilen FPSO Kuito adlı gemide yapılan radyasyon incelemesi sonucu tartışma yarattı.

yapi.com.tr
Kuito’da Radyasyonu Herkes Başka ‘Ölçtü’

Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, Bakanlık’tan, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) yetkilendirdiği İstanbul Denizcilik ve Sörvey Hizmetleri Limited Şirketi’nin gemide radyasyon ölçümleri yaptığı belirtilerek, “Ölçülen değerler, TAEK’in 50 mikroradyan sınır değerinin altındadır” açıklaması yapıldı.

Ancak ‘mikroradyan’ ölçü birimi, konunun uzmanlarının hemen dikkatini çekti ve tartışma başladı. ‘Radyan’ın açı birimi olduğuna dikkat çeken ve dava açacaklarını belirten Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, şu tepkiyi gösterdi:

“Birim, röntgen olmalıydı. 400 metrelik gemi 4 saatte incelenip ‘Gemi temiz’ açılaması yapılıyor. Herhalde turistik gezi yaptılar, çünkü 4 saatte radyoaktif inceleme yapılamaz.”

Pardon röntgenmiş

Ankara Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Niyazi Meriç de radyasyon ölçümü için ‘mikroradyan’ diye bir doz birimi olmadığını kaydetti. Bu eleştirilerin iletimesi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, ilk yazılı açıklamada “mikroradyan” olarak duyurdukları birimin “mikroröntgen” olarak düzeltilmesi gerektiği yanıtını verdiler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuitoda-radyasyonu-herkes-baska-olctu_128512.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!