Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kültür Bakanlığı'ndan Gezi Parkı'na Yönelik Açıklama

Dün (17 Ocak 2013) İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun Gezi Parkı’na Topçu Kışlası’nın yeniden yapılmasıyla ilgili projeyi uygun bulmayarak oy birliğiyle reddettiği gündeme gelmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı ise yaptığı açıklamada bu yönde çıkan haberlerin gerçekleri yansıtmadığını belirtti.

yapi.com.tr
Kültür Bakanlığı'ndan Gezi Parkı'na Yönelik Açıklama

Dün (17 Ocak 2013) İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun Gezi Parkı’na Topçu Kışlası’nın yeniden yapılmasıyla ilgili projeyi uygun bulmayarak oy birliğiyle reddettiği gündeme gelmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı ise yaptığı açıklamada bu yönde çıkan haberlerin gerçekleri yansıtmadığını açıkladı.

Alternatif Proje Bekleniyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın resmi sitesinde yapılan açıklamaya göre Taksim Yayalaştırma Projesi'ne uygun bir şekilde alternatif projelerin hazırlanması halinde kurul durumu yeniden değerlendirecek.

Yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde;

Taksim Topçu Kışlası Restitüsyon ve Yeni Kullanım Projesi ile ilgili olarak basında “İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun Gezi Parkı’nın yerine Topçu Kışlası’nın yeniden yapılmasıyla ilgili projeyi uygun bulmayarak oybirliğiyle reddettiği” şeklinde haberler yer almaktadır.

“Projenin oybirliğiyle reddedildiği” şeklindeki haberler gerçekleri yansıtmamaktadır.
 
İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu 11.12.2012 tarihinde almış olduğu kararla “projede yapının özgün mimarisini oluşturan iç mekan kurgusu, süsleme özellikleri ve elemanları, yapının yapım dönemleri, yapılan müdahaleler ve önceki dönemlerine ait izlerle ilgili bilgi ve belgelerin eksik olması nedeniyle Taksim Gezi Parkı’nı dikkate alacak şekilde Cumhuriyet Caddesi’ne cepheli kesiminde, meydan ve çevresi ile işlevsel olarak uyum sağlayan alternatif tasarım önerilerinin hazırlanarak Taksim Gezi Parkı ve Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi ile bütüncül olarak ele alınan Kentsel Tasarım Projesinin birlikte iletilmesi halinde konunun değerlendirilmesine” hükmetmiştir.

Taksim Meydanı Kentsel Tasarım ve Topçu Kışlası Restitüsyon ve Yeni Kullanım Projeleri yukarıda bahsedilen hususlar doğrultusunda hazırlandıktan sonra koruma bölge kurulunda yeniden değerlendirilecektir.

Kamuoyunun dikkatine saygı ile sunulur.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kultur-bakanligindan-gezi-parkina-yonelik-aciklama-_103977.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!