Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kültür Girişimine Teşvik

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan Kültür Yatırımı ve Girişimlerine İlişkin Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Cumhuriyet Gazetesib>Kültür ve Turizm Bakanlığı, ''kültür yatırımcılığı'' ve ''kültür girişimciliği'' kavramlarını Türkiye'ye kazandırmak ve kültür alanında faaliyetlerin arttırılması amacıyla, kültür yatırımı ya da girişimi yapan yerli ve yabancı tüzelkişilere, enerji desteğinden stopaj indirimine kadar çeşitli teşvikler sağlayacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan Kültür Yatırımı ve Girişimlerine İlişkin Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik, kültür belgesi verilen yatırım ya da girişimlere, münhasıran kültür belgeli yatırım veya girişimde çalıştıracakları işçi ücretlerinden gelir vergisi stopajı, sigorta primi, işveren payı ve su bedeli indirimi ile enerji desteği sağlanmasına ilişkin usul ve esasları belirliyor.

Bu kapsamda, kültür merkezlerinin bireyin ve toplumun kültür, eğitim, spor, alışveriş gibi ihtiyaçlarının karşılandığı, yörenin ortak etkinliklerine açıldığı sosyal yaşam merkezlerine dönüştürülmesi, kültür merkezlerinin yapımı, onarımı ve işletilmesi; kütüphane, arşiv, müze, sanat galerisi, sanat atölyesi, film platosu, sanatsal tasarım ünitesi, sanat stüdyosu ile sinema, tiyatro, opera, bale, konser ve benzeri kültürel ve sanatsal etkinliklerin ya da ürünlerin yapıldığı, üretildiği veya sergilendiği mekânlar ile kültürel ve sanatsal alanlara yönelik özel araştırma, eğitim veya uygulama merkezlerinin yapımı, onarımı veya işletilmesi teşvik edilecek.

Yönetmelikle, yatırımcılar ya da girişimcilerin, sigorta prim bordolarından bildirdikleri işçilerin ücretleri üzerinden hesaplanan gelir vergisinin yatırım aşamasında 3 yılı aşmamak kaydıyla en fazla yüzde 50 oranına kadar, işletme aşamasında ise 7 yılı aşmamak kaydıyla en fazla yüzde 25 oranına kadar vergi indirimi yapılacak.

Ayrıca yönetmelikle, yatırımcı ya da girişimcilerin sigorta prim bordolarında bildirilen işçiler için hesaplanan sigorta primlerinin işveren hissesinin yatırım aşamasında 3 yılı aşmamak kaydıyla en fazla yüzde 50'si ile işletme aşamısında da 7 yılı aşmamak kaydıyla en fazla yüzde 25'i Hazine tarafından karşılanacak.

Elektrik ve doğalgaz giderlerinin yüzde 20'sinin Hazine tarafından ödenmesinin yanı sıra yönetmelikle, su bedellerini en düşük tarifeden ödeme, yabancı uzman ve sanatçı çalıştırabilme ile hafta sonu ve resmi tatillerde faaliyette bulunabilme gibi olanaklar da sağlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kultur-girisimine-tesvik_47326.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!