Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Kültür Mirası Can Çekişiyor

Dünyanın eşsiz doğa, kültür ve tarih hazinelerinin bir arada bulunduğu Kapadokya bölgesinde onlarca peribacası ve kaya kilisesi bakımsızlık ve doğal etkenler nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.

Cumhuriyet Gazetesiünyanın eşsiz doğa, kültür ve tarih hazinelerinin bir arada bulunduğu Kapadokya bölgesinde onlarca peribacası ve kaya kilisesi bakımsızlık ve doğal etkenler nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Koruma çalışmalarında kullanmak için bölgedeki müzelerden elde edilen gelirin yüzde 50'sinin Kapadokya'ya bırakılmasını isteyen yerel yöneticiler de ''Kapadokya'daki kültürel değerlere sahip çıkılması konusundaki çığlığı öncelikli olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ilgililerinin duyması gerek'' dediler.

Bölgede acil kurtarılması gereken çok sayıda eser olduğunu söyleyen Ürgüp Belediye Başkanı Bekir Ödemiş , Kapadokya bölgesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, Kapadokya'daki müzelerden her yıl ortalama 4 milyon YTL'nin üzerinde gelir sağladığına dikkat çekerek ''Ancak gelir kültürel birikimlerin onarımı, restorasyonu ve sağlamlaştırılması için kullanılması gerekirken farklı alanlara yönlendiriliyor'' dedi. Kaya kiliseleri ile ünlü Göreme ilçesinin Belediye Başkanı Fevzi Günal da yıkılma tehlikesi altındaki kiliselerin çözüm olarak kapatıldığına dikkat çekerek ''Kiliseleri kapatarak koruma olmaz ki... '' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kultur-mirasi-can-cekisiyor_47816.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!