Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Kültür Turizminin Mevsimi Yok

İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, “Claros Antik Kenti kültürel varlıklarının gün yüzüne çıkarılması için ne gerekiyorsa yapacaklarını” söyledi. De

NTV-MSNBC
Kültür Turizminin Mevsimi Yok

b>İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, “Claros Antik Kenti kültürel varlıklarının gün yüzüne çıkarılması için ne gerekiyorsa yapacaklarını” söyledi. Deniz ve kum turizminin bittiğini savunan Göksu, kültür turizminin her mevsim yapılabileceğini hatırlattı.

Vali Göksu, Menderes Kaymakamı Ertan Peynircioğlu ile Ahmetbeyli mevkiindeki Claros Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarını yerinde inceledi.

Kazı Başkanı Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuran Şahin’den bilgi alan Göksu, “İzmir’deki kültürel varlıkların gün yüzüne çıkarılması için ne gerekiyorsa yapacaklarını” söyledi.
Deniz ve kum turizminin bittiğini savunan Göksu, “Bundan sonra kültür turizmi başladı. Deniz turizminin belli bir mevsimi var ama kültür turizminin yok” dedi.

DÜNYANIN 3 KEHANET MERKEZİNDEN BİRİ
Claros Antik Kenti’nin “dünyanın 3 kehanet merkezinden birisi” olduğunu ifade eden Göksu, “Antik Kent’teki kazı çalışmaları sürüyor. Çevre Vakfı’ndan 50 milyar lira, İl Özel İdaresi’nden 50 milyar lira olmak üzere, çalışmalara şu ana kadar 100 milyar lira destekte bulunduk. 50 milyar liralık bir ödenek de şimdi çıkartılacak. Önümüzdeki yıl buranın çevre düzenlemesi yapılacak, ödeneği de artırılacak” diye konuştu.

KEHANET SEMPOZYUMU
Kazı Başkanı Prof. Dr. Şahin ise 17-19 Ağustos 2005 tarihinde Kehanet Sempozyumu’nun Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşeceğini belirtti.
Şahin, “19 Ağustos’ta Dolunay Gecesi olduğunu tespit ettik. Bu tarihte Claros’a gelerek, dönemin yöresel kıyafetleri hazırlayıp, meşalelerin ışığı altında kehanetlerin sağlanmasını sağlayacağız. Geçmiş dönemde kehanetler nasıl yapılıyorsa, aynısı gerçekleştirilecek” diye konuştu.
Prof. Dr. Şahin Claros’u da “açık hava müzesi” haline getirmek istediklerini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kultur-turizminin-mevsimi-yok_17227.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!